Na pražském Chodově dnes v Türkově ulici probíhala kontrola se zaměřením na emise projíždějících vozů. Podle náměstka primátora Petra Hlubučka (Spojené síly pro Prahu) totiž stále platí, že asi pět procent automobilů v hlavním městě způsobuje až polovinu veškerého dopravního znečištění. Jde o vozidla, která nemají zabudovaný filtr pevných částic, nebo nemají v pořádku emise.

Časem by policisté měli být vybaveni mobilním měřicím zařízením, které prokazatelně odhalí hříšníky přímo za provozu. Je však potřeba počkat, až nákup technologie vysoutěží ministerstvo dopravy, následně bude nezbytné proškolit policisty. Magistrát se rozhodl nečekat na toto opatření a slibuje častější kontroly v metropoli už teď.

Video
délka: 01:01.15

Náměstek primátora Adam Scheinherr o měření emisí v ulicích Prahy Daniel Vitouš

„V současné době policie nemá k dispozici měřicí zařízení, které může přímo na ulici emise měřit. Proto kontrola vychází z vizuálního zhodnocení. Auto staršího typu nebo výrazně kouřící policisté zastaví, napojí řídicí jednotku vozidla a zjistí, jestli má auto problém. Pokud ano, musí řidič zajet na nejbližší stanici technické kontroly,“ vysvětlil současnou praxi Petr Hlubuček. V případě, že se na STK problémy potvrdí, řidiči hrozí pokuta až 50 tisíc korun. Vozidlo může být zároveň odstaveno mimo provoz.

Jak často a kde? Neřeknou

Avizované kontroly mají probíhat namátkově po celé Praze. Ze strategických důvodů však logicky nedojde k uveřejnění četnosti či lokalit, na kterých k odhalování nevyhovujících aut bude docházet. „Uvidíme, jak budou kontroly efektivní. Půjde o pravidelné kontroly po dohodě s dopravní policií,“ sdělil náměstek primátora Adam Scheinherr (Praha Sobě).

Během dnešní kontrolní akce v Türkově ulici policisté zastavili celkem 26 vozidel. U sedmi z nich provedli kontrolu za účasti STK. Technickou závadu se podařilo odhalit u čtyř aut, jedno pak překračovalo stanovené hodnoty emisí. Problémy vzhledem k této akci bude mít i provozovatel jedné ze stanic technické kontroly, která naposledy kontrolované vozidlo prověřovala. S firmou bude zahájeno správní řízení.

Fotogalerie
8 fotografií