Skauti z Prahy 8 se příležitosti na novou klubovnu chopili už roku 2017, kdy se tento záměr stal jedním z úspěšných v rámci takzvaného participativního rozpočtu. V něm městská část financuje projekty samotných místních obyvatel. Domov by Stopaři měli najít v rekonstruované budově bývalé sauny v areálu mateřské školy v ulici Dolákova.

Během února se radnice problematice věnovala a dle informací místostarosty Prahy 8 Jiřího Vítka (Patrioti Pro Prahu 8) rada jednomyslně záměr skautů podpořila. Jelikož však výsledný projekt bude stát víc, než bylo uváděno během participativního rozpočtu, bude zapotřebí čerpat další finance z magistrátu. Ten na obdobné projekty uvolnil nemalou částku.

„Rozpočet hlavního města navýšíme o 500 milionů korun na investice městských částí. Ty tak budou moci na lokální úrovni samy rozhodnout, na jaké své projekty prostředky využijí. Nově mezi priority rady patří rozvoj veřejného prostoru a zeleně na sídlištích. Konkrétní investiční projekty městských částí budeme projednávat,“ uvedl k situaci mluvčí magistrátu Vít Hofman.

Skauti evidují „přetlak“

Podle tiskové mluvčí skautů Barbory Trojak je obecně v Praze velký „přetlak“, zájemců z řad dětí je víc, než tato organizace stíhá přijímat. „Celorepublikově rosteme, je nás teď přes 60 tisíc. Za měsíc budeme mít nové údaje a předpokládáme, že číslo bude dál růst,“ uvedla Barbora Trojak, podle které má s klubovnami problém víc oddílů.

„Místo už třeba dosloužilo, může jít například o staré montované stavby. Nebo se tam nevejdou děti, musejí se střídat jednotlivé družiny a už jich je tolik, že se další během týdne už neprostřídají,“ vysvětlila mluvčí skautů. Děti, které jsou zapsané teď na čekací listinu, se tak na skautská dobrodružství nejdříve podívají až roku 2023. Právě nová klubovna v Bohnicích by byla jedním z míst, díky kterým by se podařilo čekací dobu zkrátit. Jasněji by v tomto ohledu mělo být v březnu.

Fotogalerie
5 fotografií