Přelom roku je bezesporu náročným obdobím pro záchranáře – nejen ty pražské. Samotný Štědrý den bývá z pohledu pražské záchranky klidnější. Snad každého ve spojitosti s těmito svátky a zdravotníky napadnou často skloňované zásahy u rybích kostí, které u adventního stolu uvíznou lidem v krku. Podle tiskové mluvčí pražských záchranářů Jany Poštové je však pravda trochu jinde.

V případě kostí v krku jde totiž v Praze maximálně o jednotky výjezdů ročně. „Spektrum případů se o Vánocích nemění. Jsou to většinou starší spoluobčané, kteří mají nějaké své základní onemocnění, které se jim nějakým způsobem zhorší, kardiovaskulární onemocnění, onemocnění dýchacího systému, případně úrazy a další,“ vysvětlila mluvčí pražské záchranky.

Obyvatelé metropole se nemusejí obávat, že by nad jejich životy během adventu bdělo méně odborníků. Ti jsou totiž nasazení v plném počtu. „Záchranáři to ani tak neberou, že slouží na Vánoce. Vzhledem k tomu, že pracujeme v režimu 24 hodin 7 dnů v týdnu, pro ně není důležité, že si udělají Vánoce opravdu na Štědrý den. Je to možná přece jen více poslání než práce,“ uvedla jasný postoj zachránců životů v hlavním městě Jana Poštová.

Silvestrovské „peklo“

Zcela jiná situace oproti Štědrému dni v Praze nastává během oslav příchodu nového roku. To je naopak koncentrace případů větší. Ze statistiky vyplývá, že zdravotníci mají o 10 procent vyšší počet výjezdů. Ty jsou spojené tradičně s alkoholem a záchranáři evidují i případy, při kterých dochází k úrazům vlivem zábavní pyrotechniky.

Video
délka: 02:54.16

Mluvčí pražské záchranky Jana Poštová o vánočním a silvestrovském režimu. Daniel Vitouš

„Od roku 2015 evidujeme 35 výjezdů, kdy byly úrazy způsobeny zábavní pyrotechnikou. Považujeme to za jakýsi vrchol, protože o většině případů se záchranná služba ani nedozví. Lidé to řeší samoošetřením, k nám se mnohdy ani nedostane, že se úraz stal,“ vysvětlila mluvčí záchranky. Mezi nejhorší případy v tomto ohledu patří úrazy očí či ztrátové poranění prstů končetin.

Posílení provozu

Každoročně na přelomu roku dochází v metropoli k posílení provozu zdravotníků. Na Staroměstském náměstí se objeví tři záchranářské posádky, na Václavském náměstí – jak už je tradicí – najde stanoviště speciální modul hromadného neštěstí Golem. „U něj bude lékařská posádka a další dvě záchranářské budou rozmístěny po Václavském náměstí, abychom byli schopni vykrýt navýšený počet výjezdů a aby si mohli Pražané být jistí, že jsou v bezpečí,“ prozradila mluvčí.

Speciální režim pak na pražskou záchranku čeká ještě na novoroční ohňostroj 1. ledna. V tomto případě se dvě záchranářské posádky objeví na Letenském náměstí, další posádka pak ohlídá zdraví obyvatel na náměstí Edvarda Beneše.

Fotogalerie
8 fotografií