„Kňučení i třes.“ Zábavní pyrotechnika trýzní miláčky, stihne Sněmovna omezení prodeje?
Novelu zákona o omezení prodeje a užívání zábavní pyrotechniky vláda schválila již loni v červenci. K jejímu přijetí však poslanci nejsou o nic blíže, než byli před rokem. Novinka z pera ministerstva průmyslu a obchodu (MPO) tak může skončit pod stolem dříve, než se na něm objeví.
V souvislosti s množícími se obavami o tom, zda novela stihne během končícího mandátu vlády projít legislativním procesem, uspořádal spolek Obránci zvířat (OBRAZ) nedávno demonstraci. Během ní vyzval poslance, aby návrhu dali prioritu. V prvním čtení ho Sněmovna měla na programu během úterní schůze. K jejímu projednávání se ale zatím nedostala.
Zrychlené projednání?
„Novelu bych rád projednal na probíhající schůzi Sněmovny tak, aby nová pravidla začala platit ještě v letošním roce. Považuji to za důležité, protože pyrotechnika způsobuje každoročně psům, ale i řadě hospodářských zvířat mnoho problémů,“ řekl Blesku ministr zemědělství Marek Výborný (KDU-ČSL). Ten dlouhodobě prosazuje omezení zábavní pyrotechniky stejně jako šéf rezortu životního prostředí Petr Hladík (KDU-ČSL).
I ministr průmyslu a obchodu Lukáš Vlček (STAN) považuje změny, které novela zavádí, za podstatné a byl by rád, aby je schválila ještě tato Sněmovna. „Jestli se celý legislativní proces stihne, záleží na vůli všech poslanců, zda chtějí trávit čas hodinami prázdného žvanění a blokovaní jednání Sněmovny, nebo schvalováním zákonů, které zlepší život lidí, jako je tento,“ komentoval pro Blesk Vlček. Stejný postoj sdílí i Hladík. „Budu usilovat o to, aby byla novela projednána ve zkrácených lhůtách,“ řekl Blesku.
Stejně jako ministři, i Pavel Buršík z OBRAZu zůstává pozitivní. „Poslanci to mohou stihnout, pokud budou chtít, stačí si odhlasovat zkrácení lhůt, tedy urychlení procesu,“ řekl pro Blesk s tím, že velká většina lidí už je unavena a otrávena ze současného stavu, kdy si v podstatě může kdokoliv odpalovat cokoliv kdekoliv a kdykoliv.
„I Slovensko už má lepší zákon. Do voleb pořád zbývá skoro půl roku a schvalovat zákony v prospěch zvířat, lidí a přírody, jako je novela zákona o pyrotechnice, je jistě ta nejlepší předvolební kampaň. Pevně doufáme, že politici nebudou toto zlepšení prokrastinovat,“ dodal pro Blesk Buršík.
Děsivé následky
Podle Buršíka bývá účet silvestrovských oslav pro zvířata každoročně tragický. „Kňučení, třes, hledání úkrytu. Následovat může i pomočení nebo agresivita vůči svému okolí. Citlivější jedinci zpanikaří a jsou pak schopni například proskočit sklem či se jinak zranit,“ popisuje. Výjimkou prý nebývá ani úmrtí divoké zvěře na následky zranění, které si přivodí zběsilým úprkem.
O tom, co se zvířaty dělají petardy, dělobuchy a hlučné ohňostroje, by mohli dlouze vyprávět zvířecí záchranáři a provozovatelé útulků. Mají s tím velmi smutné zkušenosti. Zvířata totiž vnímají zvuky mnohem intenzivněji, takže to, co je pro lidi hlasité, jim doslova rve uši. Petardy je děsí, nevědí, co se děje a v panice pak utíkají.
V útulku Psí domov v Řepnici na Litoměřicku dodnes vzpomínají na přelom roku 2023 a 2024, kdy během jediného týdne přijali 13 zaběhnutých psů a 13 koček, což je tolik, co jindy za měsíc. „Některé z nich si jejich majitelé ani nevyzvedli, museli jsme jim proto poté, co prošli karanténou, hledat nové domovy,“ řekla provozovatelka útulku Jana Kymrová.
Nesmyslná hlučná zábava zvířata nejen děsí, ale i zabíjí. Při loňské silvestrovské oslavě ve Velkém Chvojnu na Ústecku vylekal ohňostroj koně tak, že upadl a nemohl se zvednout. Na pomoc přijeli hasiči, kteří nebohé zvíře zvedli pomocí popruhů. Na nohy už se ale kůň nepostavil, majitel ho musel nechat uspat.
Podobných případů jsou na přelomu každého roku stovky. Kvůli zábavní pyrotechnice nestrádají jen domácí mazlíčci a hospodářská zvířata. Trpí ale i ta divoce žijící, zejména ptáci, které hluk vyžene z jejich hnízdišť ve městech. Dezorientovaní pak narážejí do různých překážek, a po nárazu umírají.
Své o tom ví také ministr Výborný, který Blesku popsal děsivou zkušenost hospodářských chovů nejen s novoročními oslavami. „Máme zaznamenané případy předčasných porodů mrtvých telat, ke kterým došlo po odpálení hlasité pyrotechniky v okolí zemědělských podniků. Proto je důležité prosadit regulaci prodeje a použití pyrotechniky, především té, jejímž hlavním a často jediným účelem je udělat co největší hluk,“ uvedl.
Změny, jež novela přináší, vítá i Hladík. „Hluk nebude způsobovat stres dětem, nemocným, seniorům či plašit hospodářská a domácí zvířata,“ vysvětlil pro Blesk. „Proto vnímám regulaci prodeje a použití pyrotechniky, především té, jejímž hlavním a často jediným účelem je udělat co největší hluk, za podstatnou,“ dodal šéf rezortu životního prostředí.
Po změně volá i veřejnost
Podle průzkumů agentury Focus z loňského roku si omezení zábavní pyrotechniky přejí kromě odborné veřejnosti i běžní občané. Pro novelu se v něm vyslovilo 70 % respondentů. „Pokud se návrh nezačne projednávat, nestihne se schválit před volbami a hrozí, že tak skončí v propadlišti dějin,“ varuje Buršík. Obdobné výsledky přinesl i průzkum ministerstva životního prostředí.
Co se má změnit?
Novinka zakazuje prodej pyrotechnických výrobků na tržištích, ve stáncích a v jiných přenosných zařízeních. Výjimku má nejméně nebezpečná kategorie zábavní pyrotechniky F1 dostupná od 15 let, ve které jsou například bouchací kuličky. Obce by také mohly získat pravomoc používání pyrotechniky na svém území či jeho části zakázat, a to dlouhodobě i jen po vymezený čas. Novela upravuje i prodej pyrotechniky na dálku.
„V návrhu jsou opravdu rozumná zlepšení jako posílení pravomocí obcí upravit si pravidla pro pyrotechniku na svém území, ochranné zóny bez petard kolem Zoo, útulků nebo třeba nemocnic či odborné zkoušky pro nakládání s nejsilnějšími, nejhlučnějšími a nejnebezpečnějšími kategoriemi pyrotechniky,“ komentoval pro Blesk Buršík. Kdy a jestli změny začnou platit, však zůstává zahaleno v nejistotě.
Nejlíp uděláte, když si sednete před Strakovku a budete držet protestní hladovku. A ještě o vás budou v Blesku psát. 🙂