Kolem půlnoci se uzavřela horní část Václavského náměstí, a v jednu hodinu dvacet pět minut to vypuklo. Na nástupišti metra linky C se začala ozývat střelba „teroristů“. Tři útočníci ve vestibulu „zabíjeli“ nevinné, jeden z nich se pak „odpálil“. Cvičný zásah bezpečnostních a záchranných složek byl natolik přesvědčivý, že jeden kolemjdoucí mladík chtěl volat mamince, ať se o něj nebojí, že je v pořádku.
Jako první přijely na místo dva vozy Policie ČR. Několik minut nato vbíhali do metra těžkooděnci se samopaly. K Václavskému náměstí vzápětí dorazily sanitky a hasičská auta připravené „ošetřovat“ první „přeživší“. „V padesáté minutě od vyhlášení celé události jsou všichni zranění v péči zdravotníků, protože policie vyřídila celý prostor do té míry, že jsme mohli zasahovat po deseti až dvanácti minutách. Což jsou skvělé časy. My jsme tak mohli převzít v bezpečné zóně naše pacienty,“ popisuje dění Petr Kolouch, ředitel Zdravotnické záchranné služby hlavního města Prahy.
Nejdůležitější je to, co se děje v pozadí
Na místě bylo šest vozů Zdravotnické záchranné služby, dvacet pět osob zdravotnického personálu, z nichž byli dva lékaři, a speciální terénní vozidlo Atego, jenž může poskytnout kyslíkové ošetření až osmi zraněným najednou. Z 260 pasažérů jich dle scénáře 30 „zemřelo“ a dalších 30 „zraněných“ převezly sanitky do vinohradské nemocnice, kde cvičení pokračovalo. Celý postup složek zaznamenávaly kamery, aby bylo následně možné vytvořit posudky na celou akci.
První hodnocení zásahu bylo podle Jana Ptáčka, nového ředitele pražské policie, dobré: „Je vidět, že každá ze složek tyto typy činnosti cvičí, a cílem bylo zkusit si vzájemnou součinnost těchto složek. Vyzkoušeli jsme si i některé nové postupy,“ chválí nácvik ředitel. Doplňuje ho Roman Hlinovský, ředitel Hasičského záchranného sboru hlavního města Prahy: „Cvičení se připravuje přes tři čtvrtě roku a hlavní roli hraje policie. Úkolem hasičského sboru je pomoci s evakuací zraněných a pomoci s tříděním a předáním záchranné službě,“ jmenuje úkoly hasičů ředitel.
Cvičení záchranných a bezpečnostních složek před Národním muzeem Jiří Marek
Podle něj by v reálné situaci byly časy záchrany daleko delší. Pro středeční noční nácvik je ovšem nejdůležitější to, co se děje v pozadí. Veškerá koordinace a předávání informací. Role „obětí teroristického útoku“ byly natolik promyšlené, že zasahující se museli vypořádat s různými typy reakcí osob. Někteří lidé hystericky křičeli, jiní zase zůstávali v šoku a mlčeli. Pár jich úpěnlivě žádalo záchranáře, ať hledají jejich blízké, nebo je obviňovali, že všude okolo lidi umírají a oni se jen smějí. To vše, aby se situace co nejlépe podobala možné realitě, která se České republice naštěstí dosud vyhýbala.
Taktické cvičení s názvem Muzeum 2018 se uskutečnilo na popud primátorky Adriany Krnáčové (ANO) a Praha za něj zaplatila půl milionu korun.