Tisíce závodníků a sportovních nadšenců už vyrazilo do ulic. Důvod? Koná se tradiční 24. ročník pražského maratonu, který pořádá společnost RunCzech. Prestižní závod, který láká zájemce i z daleké ciziny si i letos nenechalo ujít na tisíce zájemců. Podle pořadatelů by letos měla být pokořena meta miliontého závodníka.

Maraton odstartoval v 09:00 na Staroměstském náměstí. Dopravní uzavírky na některých místech ale začaly již o několik hodin dříve. Ovocný trh je uzavřen od 06:00 do 17:00, dolní část Václavského náměstí od 06:00 do 18:00 a Staroměstské náměstí od 06:00 do 17:15. Již před závodem budou uzavřeny také ulice Celetná, Pařížská, 17. listopadu nebo Mánesův a Čechův most. Do ukončení závodu přibližně v 16:00 budou postupně uzavírány další ulice na trase maratonu. „Jednotlivé úseky budou uzavřené na nezbytně nutnou dobu a poté, co jimi proběhne poslední závodník, bude v těchto úsecích provoz opět obnoven,” uvedl mluvčí pražské policie Jan Rybanský. Policisté žádají řidiče, aby sledovali aktuální dopravní zpravodajství, a pokud možno se až do odpoledne vyhýbali oblasti, kudy maraton vede.

U mužů zvítězil Američan Galen Rupp

První závodníci už dorazili do cíle. Většina z nich je však dále na trati. Vítězem se za dvě hodiny a šest minut stal americký olympijský medailista Galen Rupp, který předčil etiopského závodníka Sisaye Lemmu. Třetí doběhů Keňan Stephen Kwelio Chemlany.

Video
délka: 00:25.24

Taková byla atmosféra na pražském maratonu 2018. Kateřina Baranová

Stal se tak prvním americkým vítězem tradičního českého maratonu. Nejlepším českým běžcem se stal Jiří Homoláč, který předčil Víta Pavlištu. V čele ženského závodu jsou africké běžkyně. Nakonec zvítězila Keňanka Bornes Jepkirui Kiturová.

Po stranách závodiště se kupí davy zájemců, kteří povzbuzují běžce skandováním i potleskem. Podívanou si nenechávají ujít ani lidé z domů, které stojí poblíž trasy. Závod sledují z oken.

Bezpečnostní opatření

Na plynulý a spolehlivý průběh maratonu dohlíží policisté i strážníci. I Zdravotnická záchranná služba nasadila preventivní bezpečností opatření. „Během maratonu posilujeme provoz o 8 vozů rychlé záchranné pomoci, 1 skupinu rychlé záchranné pomoci, Golema, 2 zdravotnické stany + 4 spolupracující cyklohlídky,” uvedla mluvčí ZZS Praha Jana Poštová.

Lidé bydlící poblíž trasy maratonu měli o zábavu postaráno:

Lidé bydlící poblíž trasy měli o zábavu postaráno.
Lidé bydlící poblíž trasy měli o zábavu postaráno.
Autor: Kateřina Baranová

Omezení MHD

Na omezení kvůli běhu by se dnes měli připravit také cestující v hromadné dopravě. Dopravní podnik doporučuje používat v centru města přednostně metro, které bude mít posílený provoz.

Video
délka: 00:41.73

Počasí závodu přálo. Pro běžce ale bylo velmi vysilující. Kateřina Baranová

Podle informací na webu pražského Dopravního podniku jsou zhruba od 08:45 kvůli závodu změněny trasy tramvajových linek 1, 2, 12, 15, 17, 18 a 25. V dalších hodinách přibližně až do 16:10 se uzavírky dotknou navíc linek 3, 5, 7, 9, 14, 16 a 22 a celý den bude přerušen provoz linek 23 a 41. Přerušení provozu, nebo odklon čekají rovněž autobusové linky 176, 192, 194 a 207.

Fotogalerie
41 fotografií