Když si Martina Federčáková plánovala budoucnost, ani ve snu ji nenapadlo, že bude takový problém k velké rodině, kterou si přála, najít také zodpovědného partnera. Dnes sama vychovává Tomáše (9), Natálku (4), Janičku (3) a Lucinku (2).
Manžel feťák a alkoholik
„Z mého prvního manžela se vyklubal feťák,“ svěřila se Blesku. „Rozešli jsme se, když mi začal krást peníze. Druhý manžel byl pro změnu silný alkoholik a mlátil děti,“ dodala. Z domu šel, když vzal tehdy dvouměsíční Janičku a vyhrožoval, že s ní skočí pod vlak.
„Tak jsem si řekla, že s chlapy končím,“ dodává Federčáková. Se svým životem je dnes spokojená, k dokonalosti však rodině chybí peníze. „Po zaplacení všeho nám na měsíc zbývají dva, někdy dva a půl tisíce korun,“ řekla Blesku žena. I proto uvítala projekt, se kterým přišla sociální společnost Startujeme.Oběd za kačku
Kladenské bistro Zastávka ve spolupráci se společností Startujeme dává totiž především ženám s podobným osudem možnost pořídit potraviny už za korunu. „Využívám toho denně,“ přiznává Federčáková. Nejčastěji tak nakupuje pečivo, ale i teplý oběd nebo polévku. „Mně chutnají nejvíc koblihy, snědl bych jich kopec,“ pochvaluje si i Tomášek. „Tatínkové dětí neplatí alimenty tak, jak by měli, takže občas jsme v mínusu,“ vysvětluje Federčáková, proč si této pomoci tolik váží. „Teď v létě můžeme aspoň chodit do lesa na houby a vařit z nich, jinak nakupuji vše jen ve slevách.“
Táta pěti dětí se upálil na protest proti okupaci: Slyšte můj křik! V Praze uctili první živou pochodeň

Jak projekt funguje
Každý den před koncem provozní doby bistra i restaurace řeší, kam s neprodaným jídlem. Takové podniky zapojuje Startujeme do projektu. Ve spolupráci s místním úřadem práce a jeho oddělením hmotné nouze pak vytipuje ty, kteří mohou v provozovnách nakoupit zboží za korunu za kus. „Chceme pomoci lidem ve finanční tísni a zároveň se odpovědně postavit k tomu, aby se neplýtvalo potravinami jejich vyhazováním,“ řekl Blesku Jakub Knězů, ředitel Startujeme, o.p.s.
Z podniků v metropoli se zapojilo i magistrátní bistro Na Louži, kde mimo jiné pracují i lidé s hendikepem. Sem chodí nakupovat Soňa Kvasničková. Po smrti svého syna se stará o čtyři vnoučata. „Potravinová pomoc tohoto typu má velký smysl, a proto jsem rád, že magistrát může jít dalším firmám příkladem, jak využít potraviny, které by jinak možná končily v koši,“ řekl Blesku předseda výboru pro výchovu a vzdělávání Patrik Nacher (ANO).