Jde o karlínskou mazutovou výtopnu v ulici U Sluncové, podle aktivistů a architektů je příkladem velmi elegantní průmyslové stavby v bruselském stylu.

Elegantní stanová mazutka si naši pozornost a péči zaslouží. Rádi bychom přispěli k tomu, aby stavba nezmizela, ale byla citlivě upravena na krásnou kavárnu, galerii či kostel,“ říká Martin Benda, koordinátor pořádající občanské platformy Mazutka žije a také moderátor panelové diskuse o budoucnosti stavby, která se konala tento týden.

Majitel ji ale chce zbourat, od magistrátu k tomu dostal svolení. S tím ale nesouhlasí mimo jiné Klub Za starou Prahu nebo Národní památkový ústav. A stejný názor má i vedení radnice.

Praha 8 usiluje o využití opuštěných budov v naší městské části, které ztratily svou původní funkci a hledají novou budoucnost,“ uvedl místostarosta Petr Vilgus (zelení).

„Mazutka je dalším příkladem architektonicky a konstrukčně cenné stavby, která už neslouží svému původnímu účelu. I v jejím případě podporuji její zachování a využití na základě spolupráce jejího majitele, radnice a veřejnosti,“ říká Petr Vilgus.

Inspirace v kasárnách

Připomněl, že ve spolupráci s ministrem spravedlnosti Robertem Pelikánem (ANO) a kulturním developerem Matějem Velkem se v minulosti podařilo najít nový plán pro Karlínskou kasárnu, která se otevře veřejnosti už za pár dnů.

Lidé se snaží o záchranu Mazutky.
Lidé se snaží o záchranu Mazutky.
Autor:  Sarka Tesik

Byl by rád, kdyby s Mazutkou nastal stejný proces jako s Karlínskou kasárnou, která byla pronajata na následující tři roky. „Bylo by skvělé, kdyby developer pochopil, že má stavba své hodnoty,“ dodal místostarosta.

Místostarostovi Prahy 8 Petru Vilgusovi se stavba vždy moc líbila. „Na přelomu letošního roku jsem začal komunikovat s vlastníkem, což je Pražská teplárenská, že budou kontaktovat až budoucího majitele. Nakonec se mi ozvala až společnost Finep, která to možná koupí...,“ rozvyprávěl se Vilgus. 

„Dosud nikomu nevadilo, že budova chátrá a padá. Považujeme tento výrobní areál za klasický průmyslový brownfield vhodný k revitalizaci,“ sdělil koncem května Michal Viktorin ze společnosti Nová Invalidovna, která je podle FINEP vlastníkem projektu.

Podívejte se na fotky ze setkání na záchranu Mazutky:

Fotogalerie
15 fotografií

Znáte budovu v Praze, které se říká „podělanej Karlštejn?“ Podívejte se na ni v tomto díle pořadu Selfie z Prahy:

Video
délka: 08:17
1080p 720p 480p 360p 240p

Těmito lidmi v MHD se teď baví internet! A v Praze postavili „podělanej“ Karlštejn Matěj Smlsal, David Vaníček