„Praha bude cenovou úroveň v západní Evropě dohánět. Dlouhodobě patří mezi nejbohatší regiony v Evropě, ceny nemovitostí ale tomuto postavení neodpovídají. Předpokládáme, že Praha se dostane na srovnatelnou úroveň k západoevropským městům ne v řádu roků, ale spíše ve střednědobém horizontu jednoho desetiletí,“ uvedl mluvčí Finepu David Jirušek.

Generální ředitel Ekospolu Evžen Korec upozornil, že kupní síla Pražanů a lidí pracujících v hlavním městě je sice nejvyšší v republice, nicméně s hlavními metropolemi západních zemí se nedá srovnávat.

„Bohužel současný nedostatek nových bytů, který bude čím dál větší, však může cenový rozdíl umazávat výrazně rychleji, než se bude snižovat rozdíl v kupní síle,“ uvedl.

Postupné smazávání cenových rozdílů očekává i ředitel Asociace developerů Tomáš Kadeřábek. „Je obtížné odhadnout, jak rychlý tento proces bude, protože závisí na celé řadě skutečností, které teprve nastanou. Ale obecně lze říci, že Praha díky své atraktivitě má velký potenciál tento rozdíl překonat,“ řekl.

Naproti tomu Skanska Reality podle generální ředitelky Nadi Ptáčkové přibližování cen během několika let neočekává.

Mluvčí Central Group Marcela Fialková doplnila, že v Praze je dostupnost nového bydlení nejhorší v regionu.

Na byt vyděláváme déle než v zahraničí

Podle studie KPMG ve spolupráci s Central Group by na průměrný byt Pražan vydělával 11,5 roku, pokud by neměl jiné výdaje. Například ve Vídni je to 9,9 roku, v Berlíně 6,4 roku, v Kolíně nad Rýnem 5,2 roku.

„Vůči západní Evropě z tohoto srovnání vychází Praha negativně kvůli nižším průměrným příjmům, v porovnání s východní Evropou zase kvůli vyšší ceně bytů. V cenové úrovni tedy Praha dohání Západ rychleji než v růstu příjmů, a to samozřejmě problém s dostupností ještě dále zhoršuje,“ doplnila.

Podle předsedy představenstva Trigemy Marcela Sourala Praha v bytové výstavbě nedosahuje v porovnání například s Varšavou nebo Berlínem ani polovičních hodnot. „O hodně před námi jsou v tomto směru třeba i Vídeň nebo Mnichov,“ dodal Soural.

Kde se v Praze žije dobře a kde ne? Podívejte se na vyjádření ředitele Institutu plánování a rozvoje Ondřeje Boháče:

Video
délka: 01:06.51

Ředitel institutu plánování a rozvoje hlavního města Prahy Ondřej Boháč popisuje mapu, která ukazuje, kde se v Praze dobře žije a kde naopak. Daniel Novák

Podívejte se na některé pražské developerské projekty:

Fotogalerie
9 fotografií