Rekonstrukce Nejvyššího purkrabství byla původně plánována již na letošní rok. Podle dřívějších informací by měly práce trvat dva roky. První etapa počítá s opravou tří domů, které jsou součástí purkrabství. Rekonstrukce se dočká i Černá věž, dům u ní, nádvoří a ohradní zdi. Obnoví i fasády, střechy i interiéry.

Druhou finančně nejnáročnější opravou bude první etapa rekonstrukce rezidence v Královské zahradě za 25 milionů korun. „Jde o celkovou rekonstrukci objektu, jenž je ve špatném technickém stavu, odpovídajícímu více než padesátiletému provozu,“ poznamenal tiskový mluvčí Správy pražského hradu David Šebek. Podle nich je ve špatném stavu například vybavení kuchyně nebo stropní vytápění.

V Královské zahradě se bude pracovat i na provozním objektu. „Jde o celkovou opravu dožilých vnitřních a venkovních prostor provozního objektu. Součástí opravy je i výměna inženýrských sítí, které byly v havarijním stavu,“ uvedl Šebek. Rekonstrukce bude stát podle předpokladů 19 milionů korun.

Oprav se dočká svatý Vít i rybník Na Ohradech

Správa hradu dále plánuje stavební úpravy restaurace Na Baště. Za výměnu rozvodů, opravu vnějšího pláště budovy včetně výměny střešní krytiny zaplatí devět milionů korun. Náprava se bude týkat i konstrukce zastřešení archeologických vykopávek v prostoru pod severním palácovým dvorkem Starého královského paláce. Související práce přijdou správu Hradu na šest milionů a předláždění Slévárenského dvora, oprava fasády hradební zdi i jednoho z domů na 4,6 milionu.

Asi 7,5 milionu korun také bude vydáno na údržbu katedrály sv. Víta. Opravovat se bude klenba bočních lodí, vitrážová okna v kaplích nebo výmalba. „Součástí prací je i instalace speciálních odvětrávacích komínů, které zlepšují vnitřní klima zvláště při přechodech ročních období,“ poznamenal Šebek.

Na zámku v Lánech bude podle Šebka letos dokončena úprava rybníka Na Ohradech, plánované náklady na ni jsou 4,1 milionu korun. V samotném zámku se také za 7 milionů korun budou měnit vnitřní rozvody inženýrských sítí.

Zlepšení se dočkají vozíčkáři u vstupu do Starého královského paláce. „Stávající plošina byla instalována v roce 1996 a je technicky i morálně dožilá,“ poznamenal Šebek. Nahradí ji proto plošina nová, vyhovující nejmodernějším standardům,“ uvedl.