Pavel zamíří do Kyjeva! Rusko hrozba je, musíme být připraveni i na nejhorší, vzkázal z Hradu
Český prezident Petr Pavel brzy navštíví Kyjev, kde se setká s Volodymyrem Zelenským, uvedl na konferenci v Praze poradce ukrajinského prezidenta Kamyšin. Pavel během projevu na Hradě označil za důležitou podporu Ukrajiny v dosažení co nejspravedlivějšího míru, aby ruská agrese nevyústila k naplnění všech cílů agresora. Rusko je hrozba, zopakoval Pavel. Děkoval Čechům, jak se vypořádali s uplynulými krizemi a připomněl, že je třeba být připraven i na nejhorší. Třeba na obranu své země se zbraní v ruce...
Válka na Ukrajině, ale i prezidentské volby v USA, v nichž zvítězil Donald Trump, přinesly Evropě i celému světu výrazný dopad. „Hovoříme o začínající zásadní proměně bezpečnostního světového řádu, která bude bezpochyby redefinovat geopolitické vztahy a strategické priority a která zpochybňuje řadu našich dosavadních jistot,“ uvedl prezident Petr Pavel.
Na změnu je podle prezidenta nutné nahlížet tak, že se s ní dá vypořádat, porozumět jí a připravit se na ni. Pod tlakem války i amerických spojenců se v Evropě otevřely intenzivní debaty o zajištění bezpečnosti kontinentu, říkal Pavel v projevu na bezpečnostní konferenci na Pražském hradě.
Pokračovat v podpoře Ukrajiny
Co se týče zajištění bezpečnosti v Evropě, za zásadní Pavel považuje pokračovat v podpoře Ukrajiny k tomu, aby bylo dosaženo co nejspravedlivějšího míru.
„Aby ruská agrese nevyústila k naplnění všech cílů agresora a v podstatě kapitulaci oběti,“ uvedl. Ocenil, že Česko je součástí vznikající koalice ochotných. Podobných koalic podle Pavla možná vznikne více, přičemž je nutné, aby se připravily na poskytnutí vojenské, politické, diplomatické, materiální i finanční pomoci Ukrajině. A to jak s pokračující účastí USA, nebo bez ní.
Hrdý na Čechy
Žijeme přitom v době, která přináší mnohem víc nejistot, než jistot, varoval Pavel. „Jsem hrdý na to, jak se čeští občané postavili v posledních letech k řadě krizových situací,“ uvedl Pavel na konferenci Naše bezpečnost není samozřejmost.
„Pokud budeme hovořit o válce na Ukrajině, tak to bylo od počátku jednoznačné odsouzení Ruska jako agresora, vůli pomáhat Ukrajině všemi prostředky, ochota postarat se o první, ale i další vlny ukrajinských uprchlíků, ale například i takový fenomén, který není úplně obvyklý jinde ve světě, a to je to, na kolik prostředků se lidé poskládali na pomoc Ukrajině. Mohu tady zmínit raketomet, tank, teď v poslední době dokonce vrtulník, ale aby to nebyly jenom zbraně, tak naši občané se také poskládali na obrovský díl humanitární pomoci, zdravotnické pomoci a další, která dodneška na Ukrajinu proudí,“ oceňoval prezident.
Pavel o proměně EU i NATO
„Uvidíme jistě i pohyby uvnitř EU, uvidíme pohyby i uvnitř NATO. Myslím si, že je to naprosto legitimní, abychom v dobách tak zásadních změn diskutovali i pozici těchto institucí, jestli máme jejich mechanismy správně nastavené, jestli odpovídají realitě a potřebám doby, a nebo jestli potřebují určitou adaptaci a tím nemyslím jenom adaptaci ve smyslu zvyšování výdajů na obranu, ale i třeba adaptaci rozhodovacích procesů. Jestli je dostatečně flexibilní, jestli je nastavená tak, aby nás v určitém krizovém okamžiku neparalyzovala, ale umožnila nám efektivně rozhodovat,“ podotkl Pavel.
Dlouhodobým zájmem podle Pavla je, aby bezpečnostní struktura byla vždy budována společně se Spojenými státy, které donedávna představovaly nezpochybnitelný základ evropské bezpečnosti, nicméně do budoucna tomu tak být nemusí.
„Naší preferencí bude vždy pracovat společně se Spojenými státy, ale pokud z jakéhokoli důvodu se USA rozhodnou jít jinou cestou, pak bychom měli být připraveni na to adekvátně reagovat,“ podotkl Pavel.
Změny, ke kterým dnes dochází, se dotýkají celého světa, i proto se dnes je nutné neorientovat pouze na Evropu a její bezpečnost, ale dodržovat partnerské vztahy „s našimi spojenci, ať už jsou kdekoliv“, upozornil Pavel a zmínil mj. Austrálii, Nový Zéland, Jižní Koreu či Japonsko.
Shodnout se na hrozbách
Současný zvyšující se pocit nejistoty a nebezpečí by nás měl motivovat, míní Pavel. Na půdě EU nebezpečí války a tlak vytváří větší ochotu dohodnout se na věcech, které byly ještě nedávno problematické představit si, pokračoval prezident.
Apeloval na to, že je třeba se shodnout i na definici na tom, co nám vlastně hrozí. „Jestli budeme schopni vnímat ohrožení napříč politickým spektrem, nedělat z toho politiku, protože pak bychom samozřejmě dlouhodobě ohrožovali sami sebe. To je základní předpoklad, že se shodneme na tom, co jsou naše hrozby. A to další je vůle těmto hrozbám čelit. A pro obranu svobody, demokracie, hodnot, na kterých stojí naše společnost, způsobu života, který vedeme a který, věřím, chceme vést i dál, tak jestli jsme připraveni pro to něco obětovat. A to něco nemusí být hned oběť vlastního života, i když i k takové situaci může dojít,“ říkal Pavel.
Připravit se i na nejhorší
Pavel zmínil nejen víc prostředků na posílení bezpečnosti vnitřní i vnější, ale také posílení odolnosti celé společnosti proti krizím a zdokonalování mechanismů krizového řízení.
„A v případě, že dojde k nejhoršímu, tak že budeme i připraveni vzít případně zbraň do ruky a se zbraní v ruce svoji zem i chránit. Já věřím tomu, že názory, které občas slýchám, a sice, že Rusko vlastně není třeba vnímat jako hrozbu, že se s ním nakonec nějak domluvíme a budeme zase dělat obchod a všechno bude v pořádku, že je vždy lepší dohodnout, než se bránit, protože, když se budeme bránit, tak to přináší oběti a my přece nechceme přinášet oběti, my chceme žít v míru... Já myslím, že takovým názorům je třeba čelit naprosto jednoznačně a pokud možno v souhře všech hlavních politických stran,“ dodal Pavel.
Pavel do Kyjeva
Pavel přitom velmi brzy navštíví Kyjev, kde se setká s prezidentem Volodymyrem Zelenským, uvedl na Hradě poradce ukrajinského prezidenta Oleksandr Kamyšin. Hlavy státu podle něj proberou, jak posílit Evropu s ohledem na společné budování svobodného světa.
Pavel navštívil Ukrajinu krátce po své inauguraci v roce 2023 společně s tehdejší slovenskou prezidentkou Zuzanou Čaputovou. Jednal tehdy se Zelenským a navštívil i východoukrajinské Dnipro. Zelenskyj byl na oficiální návštěvě v Praze v červenci 2023.
„Prezident Pavel velmi brzy navštíví Kyjev a setká se s naším prezidentem,“ uvedl dnes Kamyšin. Jednání se podle něj budou týkat posílení Evropy.
Kamyšin: Máte silné vedení
Kamyšin na celodenní konferenci poděkoval za podporu Ukrajině. Zmínil, že Ukrajina za tu dobu dokázala prakticky „od nuly a za rachotu zbraní“ vybudovat svůj obranný průmysl. „Náklady války jsou tisíce zabitých a zraněných, miliony dočasně přesídlených. Můžete se jim vyhnout, pokud máte dostatečně silné vedení. A já vím, že ho máte,“ uvedl.
Obranný průmysl tvoří nejen páteř bezpečnosti, ale také posiluje ekonomiku, dodal Kamyšin. „Rádi se podělíme o naše zkušenosti, společně s vaším průmyslem pracujeme na řadě projektů, které posílí obě země, ale také Evropu,“ doplnil. Ukrajina je podle něj schopná vyrábět velkou šíři zbrojních systémů a munice. „Pravda a láska musí zvítězit nad lží a nenávistí,“ uzavřel.
Metál pro Pojara
Ukrajinský ministr strategického průmyslu Herman Smetanin dnes vedle toho v Praze předal poradci pro národní bezpečnost Pojarovi Řád knížete Jaroslava Tomášovi Moudrého.
Ocenění Pojarovi udělil Zelenskyj za pomoc ve válce s Ruskem. Smetanin za pomoc Ukrajině poděkoval prezidentovi Pavlovi, české vládě a českým občanům.
Pojar při převzetí připomněl několik odvážných občanů Sovětského svazu, kteří v roce 1968 se slogany „za vaši a naši svobodu“ demonstrovali proti okupaci Československa na Rudém náměstí a na dalších místech v Rusku. „My jsme tady nemuseli ukazovat žádnou velkou sílu, ale co a proč děláme, je pro vaši a naši bezpečnost,“ řekl vládní poradce.
Stejné vyznamenání dostal v Kyjevě i Fiala
Řád knížete Jaroslava Moudrého obdržel přímo od Zelenského v Kyjevě v říjnu 2022 český premiér Petr Fiala (ODS).
V dubnu 2023 pak toto státní vyznamenání Ukrajiny převzali předseda Senátu Miloš Vystrčil (ODS) a předsedkyně Sněmovny Markéta Pekarová Adamová (TOP 09). V Praze jim je předal předseda Nejvyšší rady Ukrajiny Ruslan Stefančuk. Uvedl tehdy, že dané ocenění je nejvyšším vyznamenáním, které může být uděleno zahraničnímu občanovi.
Jedeš do Kyjeva, klidně jeď a hlavně se nevracej.