S nápadem přišla sedmatřicetiletá Blanka Fröhlichová na Tři krále a rozhodla se lidem bez domova či v nouzi pomoci. „Všimla jsem si, že někteří lidé bez domova jsou příjemní lidé, kteří se jen ocitli ve špatné situaci,“ řekla Blesk.cz Blanka. Svoji myšlenku tak sdílela na facebookové skupině Dejvická parta, kde ji podpořilo několik set lidí.

Nejen dejvičtí tak začali nosit na strom hromady kabátů, teplého oblečení, šál, čepic i rukavic. Nyní se ale oblečení přesunulo na bezpečnější místo, které ho ochrání před deštěm či sněhem. Radnice podpořila nápad iniciátorky projektu a zakoupila plastovou skříň a dva boxíky.

Radnice zakoupila skříň a boxy 

„Projekt Daruj kabát jsme se rozhodli podpořit, neboť jej shledáváme velmi užitečným a smysluplným. Není určen výhradně lidem bez přístřeší, ale též například lidem v akutní hmotné nouzi, kteří si nemohou v těchto mimořádně mrazivých dnech dovolit zakoupit dostatek teplého oblečení,“ vysvětlil tiskový mluvčí Prahy 6 Martin Churavý.

Projekt #darujkabat se přesunul na Šesťák. Podpořila ho radnice Prahy 6, která zakoupila skříň a boxy.
Projekt #darujkabat se přesunul na Šesťák. Podpořila ho radnice Prahy 6, která zakoupila skříň a boxy.
Autor: Michaela Lišková

Všechny kabáty se tedy nově přesunuly na dřevěnou platformu na Vítězném náměstí, kterému se mezi dejvickými přezdívá Šesťák.

„Nepromokavou skříň i úložné boxy jsme uhradili z prostředků radnice, celkově nás vyšly na pouhé 3 000 korun. Umístili jsme je na zdejší dřevěnou platformu na Vítězném náměstí. Místo se nám pro tento typ projektu zdálo ideální, protože se zde v zimních měsících nekonají prakticky žádné kulturní události,“ dodal Churavý.

Nemístná kritika?

I sama Blanka Fröhlichová si pomoc od radnice cení. Na facebookovou stránku projektu v úterý napsala: „Projekt #darujkabat je opět v provozu! Děkuji radnici Prahy 6 za posvěcení myšlenky, zábor prostoru Šesťák a zakoupení skříně a dvou boxů. Můžete začít nosit vaše teplé oděvy! Dnes bude pořádný mráz. Má to smysl!“

Dokonce i lidé na sociálních sítích se radují a oceňují novou možnost dát oblečení někam, kde se ho nedotkne počasí. Skříň na Šesťáku je tak za pouhých pár dní skoro plná. Zakladatelka projektu se ale nesetkává jen s pozitivními názory, které její práci podporují. Najdou se i tací, již veřejnou skříň a boxy pro lidi v nouzi kritizují a vadí jim, že radnice utrácí peníze za „zbytečnosti“.

Podívejte se, jak skříň a boxy na Kulaťáku vypadají:

Fotogalerie
10 fotografií