Poštovní třídírna v Malešicích v Praze je obrovský zastavěný prostor, kde za běžného provozu pošta odbaví zhruba 80 000 balíků denně, před Vánoci až dvojnásobek tohoto čísla.

„Během vánočního provozu tudy projde denně 160 000 balíků, nárůsty jsou enormní. Pokud se bavíme o váze, denně zde přepravíme 2000 tun balíků,“ řekl redakci Blesk.cz tiskový mluvčí České pošty Matyáš Vitík.

Rozloha malešické třídírny, kterou projde 35 % všech zpracovaných balíkových zásilek, je úctyhodná. Sběrný přepravní uzel, jak se správně budova označuje, zabírá plochu 100 000 metrů čtverečních. Fotbalové hřiště na pražské Letné by se do tohoto prostoru vešlo celkem čtrnáctkrát.

Lidé pošlou cokoliv

Štědrý večer je nedaleko a s tím, jak se jeho datum blíží, roste také počet kuriózních zásilek, které největší třídírnou v republice procházejí. Ničím neobvyklým v této době není posílání praček, jízdních kol nebo pneumatik.

Video
délka: 01:27.33
Video se připravuje ...

Pro Českou poštu jsou Vánoce nejtěžším obdobím v roce. Daniel Vitouš, Lukáš Červený

„V předvánočním provozu se s kuriozitami setkáváme prakticky neustále, ať to jsou lyže, kočárky nebo bublinkové fólie. Asi taková největší kuriozita, kterou jsme zde měli, byl třímetrový zahradní strom, který si někdo poslal, tak jsme ho samozřejmě doručili,“ usmál se Matyáš Vitík.

Během adventu jsou prostory třídírny Malešice podle mluvčího České pošty naplněné až po strop. Navzdory tomu prý ale v této době není hlavním problémem nedostatek kapacity, ale personálu.

Pracovní cvrkot v předvánoční poštovní třídírně Malešice.
Autor: Jakub Poláček

„V době, kdy je prakticky nulová nezaměstnanost na pozici doručovatel, řidič a třídič, se velmi obtížně shánějí zaměstnanci na tuto pozici. My tyto pozice v předvánočním čase vykrýváme brigádníky, i to bylo poměrně obtížné. Začali jsme už na přelomu září a října náborovou kampaň. Doplnili jsme stavy, takže Vánoce určitě zvládneme,“ dodává s přesvědčením Matyáš Vitík.

Prohlédněte si, jak vypadá předvánoční čas v třídírně v Malešicích:

Fotogalerie
30 fotografií