Jmelí se v Čechách obvykle zavěšuje mezi dveře nebo nad jídelní stůl. Spolu s ním se v domě usídlí také štěstí a odvaha. Traduje se také, že přináší ochranu před nemocemi. Ale pozor! Toto funguje jen tehdy, pokud ho získáte darem. Štěstí se totiž nedá koupit.

Naši předkové pak věřili, že je jmelí ochrání před zlými duchy. Pokud dostanete kdykoli mezi Vánocemi a Novým rokem pod jmelím polibek, budete mít štěstí v lásce. Rovněž se také traduje, že žena, která má u sebe kousek jmelí, snadněji otěhotní.

Na jmelí jsou totiž bílé bobule, které obsahují lepivá semena. Díky tomu prý jmelí dokáže spojit dvě osoby opačného pohlaví nebo také udržet (slepit) vztah mezi nimi.

Je také známo, že čím více bobulek na jmelí je, tím více štěstí vám přinese v příštím roce. Jmelí ale rozhodně nevyhazujete. Musíte si ho ponechat do dalšího ruku, kdy dostanete darem nové.

Jmelí, které si můžeme před Vánocemi koupit, roste osm až deset let. Po sběru se jmelí třídí podle barev a speciálně uskladňuje. Krásně zelené keříky s bílými bobulemi se bez barvení svazují do svazků a poté prodávají.

Naopak jmelí, které je hodně žluté, musí projít procesem barvení. Barví se na lince na stříbrný či zlatý odstín. Celý proces pak trvá zhruba tři dny.

Kouzelné jmelí

  • Jmelí jako symbol prodejné lásky se dříve věšelo na červené lampy nevěstinců.
  • Jmelí má rovněž chránit před uhranutím, čarodějnictvím a dům před požárem. Současně je také znakem odvahy, zdraví a hlavně plodnosti.
  • Rakouští sedláci jmelí zaorávali do první brázdy, aby tak pomohli dobré úrodě.
  • Irové si snítku věší o Vánocích nad dveře. Hostům to naznačuje, že jsou kdykoliv vítáni a mohou vstoupit bez pozvání.

Fotogalerie
6 fotografií