Máte dobré sousedy? Kromě zalévání kytek vám mohou vyzvednout i poštu

Řada lidí se před delší dovolenou domluví se sousedy na zalévání květin, krmení domácího mazlíčka a vybírání poštovní schránky. Sousedi, příbuzní, nebo jiná pověřená osoba, kterou na poště zmocníte, může vyzvedávat všechny vaše zásilky včetně těch, které jsou určeny do vlastních rukou. Stačí na kterékoliv pobočce České pošty požádat o vydání Průkazu příjemce, a to pomocí tiskopisu Žádost o vydání průkazu příjemce. Pošta tento průkaz vystaví na počkání a jeho cena se odvíjí od počtu osob, které jste se rozhodli zmocnit. Cena zmocnění pro jednu osobu činí 100 Kč, za dvě až tři osoby je cena 120 Kč a pro čtyři až pět osob je cena 150 Kč.

Jsou však zásilky, které nemůže převzít ani vámi pověřená osoba na Průkaz příjemce. Mají od odesílatele označení „Do vlastních rukou výhradně jen adresáta“ nebo „Do vlastních rukou jen adresáta“. Tyto zásilky může převzít pouze adresát.

Pokud si nejste jistí, jaká zásilka by vám měla přijít, nebo nechcete doufat, že na vaši poštu pověřené osoby v návalu vlastních povinností nezapomenou, existují i další řešení.

Korespondence na vás může počkat až jeden měsíc

Pokud víte, že se chystáte na delší dovolenou u moře, můžete na poště požádat o Prodloužení úložní doby. Zásilky, které vám přijdou, pošta uloží na příslušné pobočce až na jeden měsíc. Tuto službu poskytuje Česká pošta zcela zdarma. Prodloužit úložní dobu může vámi pověřená osoba, ale zřídit si jí můžete na kterékoliv pobočce pošty, telefonicky nebo prostřednictvím online žádosti na webu pod formulářem Žádost o prodloužení úložní doby pro vyzvednutí již uložené zásilky, nebo Žádost o prodloužení úložní doby pro vyzvednutí došlých zásilek

Jedinou výjimkou, kdy pošta nemůže vaší žádosti vyhovět, jsou situace, kdy prodloužení úložní doby omezil odesílatel.  Odesílatel může požádat o doplňkovou službu „Uložit jen 3 dny“ nebo „Uložit jen 10 dní“, případně uvést poznámku „Neukládat“ nebo „Neprodlužovat lhůtu“. V tomto případě musíte uloženou zásilku vyzvednout sami či pomocí zmocněné osoby do stanoveného data. Pokud odesílatel požádá o doplňkovou službu „Prodloužit úložní dobu na 1 měsíc“, není další prodloužení úložní doby adresátem již možné.

Místo dodání může být i vaše dovolenková destinace

Vaše zásilky může pošta odeslat kamkoli si v České republice budete přát. Když léto trávíte na chatě, nebo chalupě a nechcete se kvůli poště vracet domů, přesměrování adresy je nejjednodušším způsobem. Takto si můžete přeposlat zásilky, které už máte uložené na poště, ale také korespondenci, o které víte, že vám má teprve dorazit. Před dovolenou na své poště pomocí tiskopisu Žádost / opatření adresáta v souvislosti s dodáním poštovních zásilek a poukázaných peněžních částek požádáte o změnu místa dodání (dosílku) a vaše korespondence bude docházet na adresu, kterou si zvolíte. Cena za dosílku činí 200 Kč na jeden měsíc.  Na jednu žádost je možné dosílat zásilky pro žadatele uvedeného na žádosti a příp. další připojené osoby, pokud je jejich původní i „dosílací“ adresa shodná se žadatelem a žadatel je jejich zmocněncem, příp. zákonným zástupcem.

V případě, že máte zásilku již uloženou na poště a běží vám úložní doba, stačí pomocí online žádosti o doslání konkrétní již uložené zásilky na novou adresu nebo i telefonicky zařídit, aby byla uložená zásilka odeslána na adresu, kde se nacházíte. Tato služba je v případě listovních zásilek zcela zdarma. U balíků je účtována cena za základní službu dle hmotnosti zásilky a příplatek za to, že je balík příliš velký nebo křehký a vyžaduje zvláštní manipulaci jen v případě, že je nové místo dodání mimo působnost původního doručovacího depa.

Změnit místo dodání zásilek nelze u zásilek, u kterých odesílatel uvedl poznámku „Nedosílat“. Potom vám nezbývá nic jiného než si zásilku vyzvednout nebo prodloužit její úložní dobu.

Více informací www.ceskaposta.cz