Až budou Pražané a návštěvníci během nadcházejících dnů procházet Staroměstským náměstím, něco bude jinak, na místě už bude stát 22 metrů vysoký strom pro letošní Vánoce. Advent se nezadržitelně blíží i do samotného srdce metropole.

Vánoční smrk letos pochází z Královéhradeckého kraje. Vyrostl na soukromém pozemku nedaleko městyse Pecka a rostl téměř sedmdesát let. Smrk ztepilý má za sebou také pozoruhodný příběh rodiny Wolfových, která strom Praze darovala. Redakce Blesk.cz pro vás transport přímo z Pecky sledovala.

Vánoční chloubu Staroměstského náměstí zahalí 4,5 kilometru LED řetězů. Strom ozdobí dva tisíce vánočních koulí, devětatřicet světelných dřevěných luceren a padesát ozdob ve tvaru perníčků. Dokola kolem smrku se objeví ručně malovaná perníková vesnička. Rozzáří ho také dvacet LED mašliček. Rozsvěcení stromu proběhne v sobotu 26. listopadu.

Tradice předchozích generací

Staroměstské, ale i Václavské náměstí ozdobí tradiční barvy – zelená, bílá, zlatá a červená. Tématem výzdoby bude návrat ke kořenům českých lidových tradic.

„Čerpali jsme inspiraci z lásky k přírodě, v jednoduchosti a střídmosti. Chceme připomenout pokoru našich předků, jejich životní styl, lidovou tvořivost, respekt ke krajině a rozvážné nakládání s jejími zdroji,“ upřesňuje Michaela Valentová, autorka designových návrhů ze společnosti S.O.S. DEKORACE.

Vánoční strom bude od úterý 22. listopadu součástí Staroměstského náměstí (ilustrační foto).
Vánoční strom bude od úterý 22. listopadu součástí Staroměstského náměstí (ilustrační foto).
Autor: David Malík

Tvůrci dekorací proto kladou důraz na přírodní materiály, jako jsou jehličí, jmelí, dřevo, perníčky a cukroví. Prostor Staroměstského náměstí zkrášlí také velké množství živých a osvětlených vánočních stromků umístěných v celém prostoru tržiště.

Vůně jehličí bude cítit v celém prostoru. „Máme připraveno padesát živých stromků a tři tuny čerstvého jehličí, aby přírodní materiály byly skutečně v prostoru znát,“ upřesňuje Michaela Valentová.