IPR je příspěvkovou organizací hlavního města, která má na starosti mimo jiné územní plánování.

Hlaváček považuje zdůvodnění svého odvolání za zarážející. „Jmenování a odvolání ředitele je plně v gesci rady. Nerozumím ovšem důvodům. Údajně jsou za tím problémy s přípravou Metropolitního plánu. Takové zdůvodnění je zarážející, protože k tomu kroku dochází záhy poté, co nezávislá expertní skupina, kterou si samo město objednalo, přišla se závěrem, že plán je v souladu se zákonem a že by Praha měla pokračovat v jeho pořizování,“ řekl Hlaváček.

Mrzí jej, že se o svém odvolání nedozvěděl od náměstkyně primátorky Petry Kolínské (Strana zelených/Trojkoalice) osobně.

Odmítl odvolat, tak ho odvolali

Kolínská uvedla, že důvodem pro Hlaváčkův odchod bylo jeho odmítnutí odvolat architekta Romana Kouckého, šéfa skupiny připravující Metropolitní plán. „Kdyby bylo na mně, řešila bych vše odvoláním pana Kouckého, ale ředitel Hlaváček spojil svou funkci s jeho, abych se domohla této změny, musela jsem přistoupit k jeho odvolání,“ uvedla Kolínská.

O Hlaváčkově odvolání se mluvilo již několik měsíců a nespokojenost s fungováním institutu vyjádřila například primátorka Adriana Krnáčová (ANO). Letos nechala udělat v IPR audit, který podle ní zjistil několik pochybení. „Čekala jsem nápravu. K té bohužel nedošlo. Je potřebné tuto společnost řídit jiným způsobem,“ řekla.

Odborníci s krokem rady nesouhlasí

Na Hlaváčkovu stranu se postavila většina zaměstnanců IPR a vznikla petice proti jeho odvolání. 

„Jako předseda Gremiální rady IPR považuji tento krok na velmi nešťastný. Petr Hlaváček byl zárukou transparentnosti, profesionality a poctivé snahy o dialog. Vybrán byl v otevřeném výběrovém řízení. Nerozumím, proč se Praha zbavuje tak kompetentních a důvěryhodných odborníků a ohrožuje fungování tak progresivní instituce, jako je IPR Praha. Pro rozvoj hlavního města to vnímám jako velmi špatný signál,“ sdělil předseda Gremiální rady IPR Praha Martin Rajniš.

Podporu mu vyjádřila rovněž Fakulta architektury ČVUT. „Vůbec tomu kroku nerozumím. Skupina expertů v čele s Petrem Hlaváčkem odvedla obrovský kus práce mj. na přípravě inovativní metody, jak přistupovat k aktuálním výzvám územního plánování. Mohl jsem pozorovat i to, jak výborně si lidé z IPR Praha vedli ve složitých jednáních, které k přípravě územního plánu patří – i v nich Petr Hlaváček projevil mimořádnou dobrou vůli a schopnost vést otevřený dialog. Ze strany politického vedení je to velmi neprozíravý krok,“ uvedl vedoucí ústavu urbanismu Fakulty architektury ČVUT Jan Jehlík.

A s odvoláním nesouhlasí ani opoziční TOP 09. „Je to vyvrcholení toho, že vedení města sabotuje jakékoliv plánování a rozvoj Prahy. Je to záležitost šikanózní. IPR byl prověřován s cílem cokoliv najít a zpochybnit, a ačkoliv nic nenašli, Petra Hlaváčka odvolali,“ řekl předseda zastupitelů TOP 09 Václav Novotný. Rozhodnutí je podle něj destruktivní a způsobí městu problémy například při projednávání pražských stavebních předpisů.

Instituci založili za Hudečka

IPR vznikl z Útvaru rozvoje města za primátora Tomáše Hudečka (nestraník, tehdy TOP 09). Institut má za úkol mimo jiné připravit nový územní plán a plánovat rozvoj města.

IPR se profiluje jako odborné pracoviště se zaměřením na výzkumnou činnost v oblasti architektury, urbanismu, rozvoje, tvorby a správy města. Jeho roční rozpočet je asi 300 milionů korun.