Pražané se mohou pomalu začít připravovat na změny v historickém centru města. Ve spodní části Václavského náměstí se totiž chystají rozsáhlé rekonstrukční práce. Pokud všechno půjde podle plánu, mělo by město rozkopat náměstí v průběhu příštího roku.

Pražskému magistrátu se konečně podařilo podat žádost o vydání územního rozhodnutí, před začátkem vlastních prací bude ještě nezbytné získat stavební povolení. Město plánuje 13. října jednat s veřejností a dalšími subjekty o tom, jak by finální podoba historického místa měla vypadat.

Vizualizace plánovaných změn Václavského náměstí v Praze
Vizualizace plánovaných změn Václavského náměstí v Praze
Autor: Cigler Marani Architects

Podle architekta Vladimíra Vacka se předpokládá, že vlastní stavební úpravy na Václavském náměstí potrvají šest až osm měsíců.

Celkového uzavření spodní poloviny náměstí se ale lidé bát nemusí. Podle radního Daniela Hodka (ČSSD) se bude během rekonstrukce jednat o rozumná dílčí omezení prostoru.

Jak bude náměstí vypadat?

Už nyní existují vizualizace, které nový vzhled spodní části náměstí přibližují. „Václavák“ se více zazelená, přibude totiž zcela nové stromořadí.

„Pro tyto účely jsme nezvolili lípy, jako je tomu na náměstí doposud. Lípa totiž produkuje medovici, což je zejména v létě velice nepraktické. Rádi bychom sem umístili platany,“ prozradil architekt Vacek.

Medovice, která ulpívá na listech lip vlivem působení mšic, má na svědomí často lepkavý povrch chodníku pod stromy. Pokud v takové situaci navíc zaprší, stává se z povrchu klouzačka. Tomuto stavu chce proto v budoucnu vedení města předcházet.

V rámci změn na Václavském náměstí se také počítá s různými designérskými prvky, vodotrysky a dalším mobiliářem, ve hře jsou například lavičky nebo odpadkové koše. „Tento týden zasedá rada, která má na starosti zajistit pro Prahu nový, jednotný mobiliář,“ uvedla pražská primátorka Adriana Krnáčová (ANO).

Součástí úprav bude také rozšíření chodníků pro pěší. Nové vodní prvky budou důmyslně ukryté pod povrchem. Tím způsobem zůstane zachován rozhled po celém pásu náměstí. Nové lavičky a odpadkové koše by dle očekávání měly být samozřejmostí.

Lavičky na Václavském náměstí by si zasloužily kvalitnější a modernější vzhled.
Lavičky na Václavském náměstí by si zasloužily kvalitnější a modernější vzhled.
Autor: Daniel Vitouš

Zmizí narkomani i bezdomovci?

Magistrát hlavního města Prahy si od novinek slibuje, že na Václavském náměstí se nebudou zdržovat narkomani, bezdomovci a další lidé z okraje společnosti. „Kultivace prostoru je zároveň kultivací člověka,“ řekl k tématu radní Jan Wolf (Trojkoalice/KDU-ČSL).

Stejnou vizi potvrdil také radní Daniel Hodek. „Takoví lidé se cítí mnohem lépe v neutišeném prostředí,“ prohlásil Hodek. Václavské náměstí by se tak po dokončení prací mělo stát bezpečnějším místem.

V rámci stavebních úprav provedou ve spodní části náměstí také přípravné práce pro budoucí vznik podzemní garáže. Jedná se o téma, které je velice citlivé, jelikož jde o případné umístění podzemního stání pro auta v historickém centru metropole.

„Vzhledem k dopravní situaci v Praze zastávám názor, že každé auto, které dostaneme z ulice pod zem, je dobrou věcí,“ řekl k tématu Daniel Hodek.

Podle primátorky Adriany Krnáčové bude rekonstrukce spodní části Václavského náměstí stát odhadem 150 milionů korun.

Podívejte se na budoucí i stávající podobu Václavského náměstí:

Fotogalerie
7 fotografií