Stoletý veterán Praga Mignon

Vůz Praga Mignon, který vyjel spolu s ostatními do závodu směr Bratislava, letos oslaví přesně sto let. Tento unikát ryze české legendární automobilky má na svou dobu úctyhodný objem motoru 1900 kubických centimetrů. Společnost Praga v době svého největšího rozkvětu vyráběla všechno od aut přes letadla, tanky nebo elektrárny. Stoletý Mignon dokáže jet rychlostí až téměř 100 kilometrů za hodinu a podle jeho výbavy byste neřekli, že je mu už tolik let.

Praga Mignon – nejstarší účastník závodu
Autor: Karel Kopáč

Závod 1000 mil československých se poprvé jel už roku 1933

Jeho vznik inspiroval slavný italský podnik Millie Miglia. Ve 30. letech proběhly tři ročníky události, kdy závod spočíval v tom dvakrát za sebou zdolat trasu Praha–Bratislava a zpět. Všechny vozy navíc tuto cestu zdolávaly za plného provozu. Prvním absolutním vítězem se roku 1933 stal Ing. Petr Mucha, který závod v plné délce trati zdolal za 19 hodin s průměrnou rychlostí 84 kilometrů za hodinu. Druhý ročník se mu bohužel stal osudným. Během tréninku se svou Pragou Alfa havaroval a ve 32 letech na následky poranění zemřel.

Jaguar nechyběl ve vozovém parku 007

Mezi účastníky letošního závodu vyčníval nad ostatními ještě jeden vůz, kterého od stařičkého Mignonu dělí téměř přesně půl století: Jaguar E-type z roku 1965. Jak uvedl organizátor celé události Tomáš Hušek: „Vůz patří mezi nejslavnější modely značky a zároveň je mnohými odborníky považován za nejkrásnější automobil 20. století. Vzhled modelu E-type byl tak ohromující, že je jeden jeho exemplář vystaven v Muzeu národního umění v New Yorku.“ Vozem jezdil ve filmech také James Bond a je dodnes považován za umělecké dílo mezi automobily.

Také další vozy, závodící v podniku 1000 mil československých, braly přihlížejícím lidem dech – Bentley z roku 1936 a Lincoln L faeton z roku 1928. Na start se postavily také dva modely BMW ze 30. let a spousta dalších. Všechny vozy z celkového počtu 43 kusů byly ve skvělé kondici.

Po závodě roku 1935 se znovuobnovená akce na dlouhá desetiletí odmlčela, aby ji Veteran Car Club Praha v 70. letech vrátil na výsluní. Závod se opět jel třikrát a poté ho Veřejná bezpečnost zakázala. Druhého oživení se podnik dočkal roku 2007. Od té doby mohou na trase Praha–Bratislava fandové historických aut znovu obdivovat dnes už raritní kousky.

Podívejte se ve fotogalerii, jací veteráni se postavili na start závodu:

Fotogalerie
21 fotografií