Pražskou lanovkou za méně než 35 let projelo již 7 milionů cestujících. Jubilejní se stala rodina z Plzně. „My jsme tu teprve podruhé v životě a ani by mě nenapadlo, že by se mohla stát taková věc. O této akci jsme vůbec nevěděli, je to náhoda, štěstí. Něco takového se nám stalo poprvé v životě,“ říká Blesku nervózně Rudolf Zikmund. „Říkal jsem si, proč takhle všichni fotí a něco jsem začal tušit. Dost se potím a jsem takový nervózní, ale dobrý. Vyhráli jsme, hurá,“ dodává před novináři Rudolf.

Se svým synem Jakubem a manželkou Lenkou si tak užívali netradiční návštěvu zoo. Od dopravního ředitele Dopravního podniku Ladislava Urbánka dostali na cestu ještě tašky s dárkovými předměty. Provoz na lanovce pod Dopravním podnikem začal už 1. července 1981. Od začátku si její zprovoznění chválili lidé po celé Praze a toto přesvědčení vydrželo až do dnešních dnů.

Video
délka: 00:47.51
Video se připravuje ...

Lanovka už má 7 milionů návštěvníků. Tadeáš Provazník

Neodmyslitelná součást zoo

„Lanová dráha patří neodmyslitelně k pražské zoo a velmi mě těší, že je návštěvníky stále tak hojně využívána. Jízda na lanovce poskytuje jedinečné výhledy na zoo i Prahu a vždy je vyhledávaným zážitkem pro návštěvníky všech věkových kategorií,“ říká k provozu lanovky náměstek primátorky pro dopravu Petr Dolínek.

Nejvíce návštěvníků se svezlo v roce 2011, kdy lanovku využilo 313 257 cestujících. Dlouhá je téměř 106 metrů a překonává výškový rozdíl 50 metrů. Na celé dráze najdete 60 sedaček. Ne všichni se ale na ní mohou svézt. Nosnost má pouze 90 kilogramů. Až do pátku 17. června se navíc lidé při příležitosti oslav mohou vydat na lanovku zcela zdarma. Od soboty bude stát cesta opět 25 korun. 

Fotogalerie
6 fotografií