Prioritou radnice Prahy 10 je začít s rekonstrukcí polikliniky na začátku roku 2017. Vyvrací tak obavy a tvrzení lékařů, že by se mělo začít už letos v červnu. „Projektová dokumentace je již hotova a počítá se s rekonstrukcí vnějšího pláště, střechy, topení a interiérů, přičemž předpokládané náklady by se měly pohybovat okolo 80 milionů korun,“ uvedl Vít Novák, tiskový mluvčí městské části Prahy 10.

„Rekonstrukci polikliniky v Malešicích provází vzhledem k neinformovanosti ze strany města od samého počátku velké pochybnosti. Pronajímatel, lékaři, personál, ale zejména pacienti nejsou o připravovaných změnách vůbec informováni. Nevíme, jak bude rekonstrukce financována, rozvržena či jak bude nakládáno s toxickými látkami, jako je azbest, které se nachází ve starém plášti polikliniky,“ svěřil své pochybnosti Blesk.cz už dříve místní ortoped Vít Kratochvíl.

Petiční arch lékařů malešické polikliniky
Petiční arch lékařů malešické polikliniky
Autor: Zuzana Kábelová

Práce s azbestem nebude problém, firma bude muset mít nezbytnou certifikaci

Budova malešické polikliniky vznikla v 70. letech minulého století a tudíž je to vidět i na jejím současném stavu. Tehdy bylo zcela běžnou záležitostí používat ve stavebnictví azbest, na který lékaři v petici také upozorňují. A tak rekonstrukce zdravotnického zařízení je bezesporu potřeba. Ta ale nebude jednoduchá a vyžaduje pečlivou přípravu. „Firma, která bude rekonstrukci provádět, bude muset mít k práci s azbestem potřebnou certifikaci. Normy jasně stanovují, jak s tímto materiálem zacházet, a samozřejmě myslí i na takové detaily, aby se nedostal do okolí prach ze stavby,“ dodává Novák.

MUDr. Jiří Holubář ukazuje Blesku část, kde je možné vidět zdraví nebezpečný azbest.
MUDr. Jiří Holubář ukazuje Blesku část, kde je možné vidět zdraví nebezpečný azbest.
Autor: Zuzana Kábelová

Radnice lékařům nabídne náhradní prostory v bytovém domě Malešice

Budovu polikliniky si pronajímá od radnice Prahy 10 společnost Medifin, se kterou radnice primárně komunikuje. Dalším záměrem by proto mělo být okamžité vypsání výběrového řízení na zhotovitele rekonstrukce. Vzhledem k tomu, že výběrové řízení potrvá několik měsíců, bude mít radnice desítky společně s Medifinem dostatek času pro lékaře připravit náhradní prostory. Ty se plánují zdravotníkům vyčlenit v bytovém domě Malešice, který je od polikliniky vzdálený jen pár desítek metrů a je v majetku městské části. „Lékaři tak budou mít dostatek času se připravit a informovat své pacienty,” uvádí Novák.

Ze strany radnice žádný problém nehrozí, rekonstrukce polikliniky bude na 2 roky nejvýznamnější investicí

Ze strany radnice proto žádný problém nehrozí. Na konci března byl přijat rozpočet pro letošní rok, bez kterého bylo nemožné výběrové řízení vypsat. „Musí být ale napřed ustanovena funkční koalice proto, aby mohly být kvalifikovaně přijaty příslušné závěry a rozhodnutí,“ dodává Novák. Rekonstrukce polikliniky by měla být pro následující dva roky nejvýznamnější investicí.