Soňa Červená je pražskou rodačkou a do svého rodného města se ráda vrací, i když velkou část svého života prožila v emigraci. V roce 2013 ji prezident Miloš Zeman vyznamenal Medailí za zásluhy, dnes získala navíc čestné občanství hlavního města Prahy, která se udělují už od roku 1920.

Operní pěvkyně Soňa Červená
Operní pěvkyně Soňa Červená
Autor: Facebook/Praha.eu

Dalším pražským čestným občanem se stal výtvarník Stanislav Kolíbal. Ten se od 50. let věnuje sochařství a je autorem návrhu řešení podpůrných zdí Nuselského mostu. Primátorka Adriana Krnáčová (ANO) udělila čestné občanství Prahy „in memoriam“ i klavírnímu virtuosovi Ivanu Moravcovi, který patřil mezi sedmdesát světových umělců. Dlouhou dobu působil jako pedagog na Akademii múzických umění. Zemřel loni v červenci.

Příslib primátorky

Mezi oceněnými byl i režisér a zakladatel festivalu Febiofest Fero Fenič. Režisér by jako dárek k udělení čestného občanství chtěl opravené Václavské náměstí a Národní třídu. „Strašně bych si přál, kdyby hlavní město k výročí 100 let od založení Československa postavilo nějaký symbol událostí, které se zde v roce 1989 odehrály,“ řekl Fenič krátce po ocenění. „Václavské náměstí můžu skoro slíbit. S Národní třídou ještě nevím, na tu se podívám,“ reagovala na to primátorka.

Praha uděluje čestná občanství už od roku 1920. Čestnými občany se stali i dva prezidenti Edvard Beneš a Václav Havel. Naopak čestné občanství bylo v roce 1990 odebráno prezidentům Klementu Gotwaldovi a Gustavu Husákovi. 

Primátorka Krnáčová s oceněnými
Primátorka Krnáčová s oceněnými
Autor: Facebook/Praha.eu

Dvě stříbrné medaile

Po udělení čestných občanství přišlo na řadu předávání stříbrných medailí hlavního města Prahy. První z nich si odnesl režisér Smoček, který je vedle Václava Havla a Pavla Kohouta nejuváděnějším dramatikem v zahraničí. Režíroval v Laterně Magice, Činoherním klubu i ve Vinohradském divadle. Dirigent Jiří Kout emigroval v 70. letech do Německa, kde působil jako šéfdirigent berlínské opery a byl hudebním ředitelem opery v Lipsku.

Druhou medaili z rukou primátorky Adriany Krnáčové převzal dirigent Jiří Kout. Osmasedmdesátiletý Kout v 60. letech nemohl pracovat kvůli nesouhlasu se vstupem vojsk Varšavské smlouvy v roce 1968, v 70. letech emigroval a později působil jako šéfdirigent opery v Berlíně a hudební ředitel opery v Lipsku.

Stříbrná medaile hlavního města je oceněním za významná díla, která mají vztah k Praze. V minulosti medaili obdrželi zpěvák Karel Gott, herec Miroslav Horníček, exministr kultury Pavel Tigrid a fotbalista Josef Bican.

Fotogalerie
4 fotografie