Naposledy nadávali prodejci ve čtvrtek ráno. Dělníci pokládali u I. P. Pavlova mezi koleje asfalt. A ze strojů se přitom náležitě kouřilo. „Je to strašné. Už minulý týden tu pracovali s rozbrušovačkou, to byla taky spousta kouře a smradu. Nikdo nás před tím nevaruje,“ řekla Blesku jedna z prodavaček.

Podle manažerky trhů Jiřiny Štěpánkové ale smrad z asfaltu ani dým potravinám neškodí. „Když tam nekouří stroje, tak je tam silný provoz aut. Takže vyjde nastejno, jestli tam čmoudí tisíc aut, nebo dva stroje. V tom není rozdíl,“ sdělila Štěpánková.

Oprava kolejí mezi I. P. Pavlova a Otakarovou potrvá do konce června. A jelikož dělníci ještě nepokryli asfaltem vše, trhy už brzy opět zahalí dým a smrad.

Mohl být porušen zákon

Nechávat potraviny v takovém prostředí může být porušením zákona. „Takhle od stolu se to ale těžko posuzuje. Kdyby byla na potravinách vidět například vrstva prachu, tak se můžeme bavit o tom, že to je mimo zákon,“ řekl Blesku mluvčí Státní zemědělské a potravinářské inspekce Pavel Kopřiva.

Prodejci jsou podle něj povinni zajistit, aby zboží chránili před vnějšími vlivy. „Ovšem ne vždy vše, co u zákazníků vzbuzuje nedůvěru, opravdu způsobuje reálné nebezpečí,“ dodal.

Fotogalerie
4 fotografie