„O sole mio,“ zpívá gondoliér plavicí se po Vltavě, voda šplouchá, v Praze se rozsvěcí lampy a začíná noční život. Idilická scenérie, která se na víkend stane realitou. Lodě z Benátek dorazily do Prahy v rámci Svatojánských slavností, které mají v Praze třísetletou tradici. 

První hudební vystoupení na lodích se konalo roku 1627. Slavnosti Navalis začaly v sobotu 13. května a budou probíhat do pondělí 15. května. Italské bárky a koncert pod Karlovým mostem se stanou hlavním bodem nedělního programu. Od 14:00 do 18:00 se mohou Pražané v duchu přenést do italských Benátek a projet se na typických lodích v rámci „benátského odpoledne“. 

Gondoly a sv. Jan Nepomucký jdou dohromady

Každoročně do Prahy na tuto slavnost přijíždějí benátští gondoliéři. Pod jejich dohledem proběhl převoz lodí na kamionech i jejich následné spuštění na hladinu Vltavy u Hergetovy cihelny. Svatý Jan Nepomucký je totiž patron všech gondoliérů a jeden z osmi patronů Benátek. Jeho socha představuje jedinou barokní sochou umístěnou přímo na břehu Grand Canalu v italských Benátkách. 

Na co se těšit?

Svatojánské slavnosti Navalis jsou oslavou nejznámějšího českého světce a „Pražana“ Svatého Jana Nepomuckého, patrona všech lidí od vody. Program se chystá jak na sobotu, tak na neděli, ale zlatý hřib se plánuje pro pondělí. V pondělí vše začne ve 14:30 zdobení koní na Hradčanském náměstí. O dvě hodiny později se požehná koním a jezdcům, v 17:30 začne slavnostní mše svatá v katedrále sv. Víta, Vojtěcha a Václava. Poté se v 19 hodin se uskuteční Svatojánské procesí na Karlův most.

V 19:45  zahájí letos večerní program opět seskok pěti osvětlených parašutistů, šestý parašutista proskočí obloukem Karlova mostu v místě, kde byl svržený do vody Jan Nepomucký. Ve 20:00 se plánuje pobožnost před kostelem sv. Františka na Křižovnickém náměstí, ale to nejdůležitější odstartuje ve 20:30, kdy na hladině Vltavy začne koncert pod Karlovým mostem.

Sobota
Místo: Arcibiskupský palác, Sál kardinála Berana
Čas: 14:00 – 18:00
Událost: Svatojánské sympozium s prezentací nové knihy

Neděle
Místo: náplavka u Hergetovy Cihelny
Čas: 14:00 – 18:00
Událost: Benátské odpoledne (možnost projet se na lodích)

Pondělí
Čas: 14.30
Místo: Hradčanské náměstí
Událost: Zdobení koní

Čas: 16:30
Místo: Hradčanské náměstí
Událost: Žehnání koním a jezdcům 

Čas: 17:30
Místo: Katedrála sv. Víta, Vojtěcha a Václaba
Událost: Mše svatá

Čas: 19:00
Místo: Karlův most
Událost: Svatojánské procesí na Karlův most

Čas: 19:45
Místo: Karlův most
Událost: Regata benátských lodí Vela al Terzo, plavba otužilců, seskok parašutistů

Čas: 20:00
Místo: Křižovnické náměstí
Událost: Pobožnost před kostelem sv. Františka

Čas: 20:30
Místo: Karlův most a náplavka
Událost: Koncert na hladině Vltavy pod Karlovým mostem

Video
Video se připravuje ...

Svatojánské slavnosti Navalis v roce 2016 Youtube: Pražské Benátky

Fotogalerie
14 fotografií