Osobité obrazy a rozmanitá hudba hrající z každého rohu galerie, to je výstava Honzy Homoly a jeho kurátorky Renáty Mužíkové. Nejnovější počin hudebníka i malíře spojuje obrazy s hudebními klipy, které sám vytvořil. Prolíná se v nich hudba z jeho vlastní tvorby, z kapely Wohnout nebo od jiných oblíbených interpretů. Obrazy mají pro Honzu důležitý význam, promítl do nich například tři generace Homolů nebo svého psíka z dětství.

Prvotní myšlenka

Skoro před rokem dostala Renáta Mužíková nápad propojit hudební klipy Honzy Homoly s obrazem. „Klipy jsem si pouštěla a najedou se mi promítání jednoho krátkého filmu zastavilo. Napadlo mě ‚sakra, to je ale pěkný obraz‘,“ popisuje kurátorka. Domluvila se s Honzou, aby z několika videoklipů vybral stěžejní části a vytvořil obrazy. „Mně se nápad strašně líbil, jen jsem si neuměl představit, jak by šel zrealizovat,“ říká známý hudebník.  

„Po celou dobu výroby maleb jsem byl k projektu skeptický, ale v jisté fázi jsem mu propadl a řekl si, že to bude nejpodivnější výstava, jako jsme s projektem Art 332 pořádali,“ usmívá se. A to je co říci. V rámci projektu už mají za sebou jiné bláznivé kousky. Například výstavu falešné výtvarnice Anežky Rejtzové z vídeňské akademie, za kterou se Honza přestrojil. Odborná veřejnost se po několik měsíců nad díly rozplývala.

Jak propojit hudbu s obrazem?

Svůj první animovaný klip pustil Honza Homola do éteru v roce 2002. „Nad některými díly jsem seděl čtyři až pět měsíců skoro denní práce,“ říká. Autor totiž dává přednost klasickému tvoření videoklipů bez velkých zásahů počítače. Výsledný film přitom trvá sotva tři a půl minuty. Výběr jednotlivých snímků k obrazovému ztvárnění nebyl vůbec jednoduchý. Třebaže se nějaká část klipu autorovi velmi líbila, nedovedl si představit, jak by ji mohl přenést na plátno.

Každý z obrazů navíc hraje hudbu. Jak? „Trik je naprosto jednoduchý a prostý. Až přijde návštěvník na výstavu a bude si chtít poslechnout obraz, namíří mobilní fotoaparát na QR kód a obraz se mu rozehraje,“ vysvětluje kytarista kapely Wohnout. Na mobilu se automaticky spustí videoklip s hudbou. Návštěvník se tak může podívat na celý příběh obrazu. „Byl jsem velmi zvědavý na reakce návštěvníků. S Renatou jsme do éteru pouštěli informace, že obrazy budou hrát. Bavil jsem se tím, jak si lidé představují, že obrazy mají vzadu strojky na přehrávání hudby,“ vysvětluje Blesku Honza Homola.

Obrazy vytvořil Honza Homola z materiálů, které se dají koupit v každé „hračkárně pro dospělé“, tedy v každé větší prodejně pro kutily. „Obchod Hornbach, Obi nebo Bauhaus jsou nekonečnou studnicí inspirace ohledně materiálů i nápadů,“ komentuje autor výstavy. Vyzkoušel různá lepidla nebo tmely a cestou pokus – omyl se dostal ke své originální technice. „Líbí se mi, když se návštěvníci ptají ‚Hele co je to?‘ a já na to odpovídám ‚Normální lepidlo‘,“ směje se.

Kníže a jeho pejsek

Nakonec vzniklo 14 zmrazených klipů. Celkem 13 jich je k vidění v TwinArt Gallery, ten nejstrašidelnější slouží jako upoutávka na výstavu v Pasáži českého designu. Ve spoustě obrazů se prý podle autora nachází něco děsivého, z čeho mívají návštěvníci strach. Hned naproti vchodu visí obraz loutek z klipu, která sice mají těla ze dřeva, ale na nich jsou nasazeny nepřirozené hlavy parukářských figurín. „Chtěl jsem, aby obrazy byly co nejvíce plastické. Nechtěl sem, aby si člověk myslel, že jde pouze o stopnutý film,“ dodává Honza Homola.

Další z obrazů vypráví příběh o toulavém štěněti, které si osvojí kníže ve středních letech. S pejskem se spřátelí. Po dlouhém životě Arin umírá. Jelikož je však láska mezi psem a člověkem tak silná, Arin si bere páníčka do nebe s sebou. Druhý obraz v podzemním patře galerie pak na Arina s knížetem navazuje. Honza Homola v něm vzdává hold rodinné fence. Na obraze má listí barvu její srsti. Stojí na něm postava, která jí mává do nebe.

KDE: TwinArt Gallery, Arbesovo náměstí 11, Praha 5

KDY: PO – PÁ od 14:00 do 18:00

VSTUPNÉ: Ano

Video
Video se připravuje ...

Teaser na výstavu HraJeTo v rámci projektu Art 332 od Renáty Mužíkové a Honzy Homoly. Youtube - Reny Muzik

Fotogalerie
13 fotografií