V letošním roce NM chystá kromě několika menších také pět velkých výstav. Výstavu Když hvězdy září nahradí na konci dubna v Nové budově NM výstava První dámy – móda a styl. Ta reflektuje rozdílnost stylu oblékání manželek prezidentů s ohledem na dobu a aktuální trendy. Padesátá léta budou tématem stejnojmenné výstavy, která v širším kontextu představí dobu plnou represí, ale také následná léta jako fenomén změn, které se promítají do všech sfér života.

Největším mezinárodním výstavním projektem NM pro letošní rok je výstava Baroko v Bavorsku a v Čechách, kterou si návštěvníci budou moci prohlédnout od prosince. Jde o společný projekt NM a Domu bavorských dějin, který představí sbírkové předměty nejen z malířství či sochařství ze státních i soukromých sbírek čtyř evropských států.

V Českém muzeu hudby na Malé Straně se návštěvníci budou moci na podzim vydat Na turné! Výstava ukazuje historii i současnost putování hudebníků od potulných harmonikářů po známé hudební skladatele, operní divy a současné kapely. Také Náprstkovo muzeum otevře na jaře novou výstavu s názvem Emil Holub, která připomene osobnost slavného českého světoběžníka.

Kromě workshopů a vzdělávacích programů pro dětské návštěvníky a školy v Nové budově NM otevřou v první polovině letošního roku Dětské muzeum, které bude s dětmi komunikovat především prostřednictvím předmětů, ilustrací, komiksových kreseb a obrázkových manuálů.

Symbol kultury

Na rozdíl od předešlých let do chodu muzea v roce 2022 už nezasáhla epidemie covidu-19. Vzdělávací programy v Národním muzeu navštívilo 17 000 školáků od mateřských až po střední školy.

„Jsem rád, že Národní muzeum je vnímáno nejen jako symbol naší státnosti a kultury, ale dokáže být i moderní institucí, která, jak návštěvnost ukazuje, umí připravit poutavý výstavní program, propojit unikátní projekty se současnými technologiemi a udělat prohlídku muzea aktuální a zajímavou,“ uvedl generální ředitel Národního muzea Michal Lukeš.

Michal Lukeš - generální ředitel Národního muzea.
Autor: Blesk:TONDA TRAN

Na úspěšné výstavě Nikdy se nevzdáme! věnované událostem roku 1942, která je v historické budově prodloužena do dubna, si zájemci mohou prohlédnout velké množství unikátních artefaktů spojených s operací Anthropoid. Velkou návštěvnost zaznamenaly také výstavy Slavní čeští skladatelé, Věra Čáslavská či v druhé polovině roku uvedená výstava Miro Žbirka: Roky a dni, kterou pořádalo NM spolu s Kateřinou Žbirkovou u příležitosti výročí úmrtí populárního československého muzikanta.

Video
délka: 02:42.76
Video se připravuje ...

Výstava věnovaná Věře Čáslavské bude v Nové budově Národního muzea k vidění od května do září 2022. David Zima

K expozicím Okna do pravěku, Zázraky evoluce, Dějiny 20. století a Sály minerálů přibyly v loňském roce ještě Sál hmyzu a expozice s názvem Dějiny zachycující v sedmi sálech minulost českých zemí od 8. století do první světové války. NM v první polovině roku spustilo aplikaci pro mobilní zařízení s názvem Národní muzeum v kapse, která získala ocenění odborné veřejnosti ve třech oborových soutěžích Red Dot Award, Internet Effectiveness Award (IEA) a Zlatý středník.

Fotogalerie
50 fotografií