Volby v Praze 10 vyhrála koalice Společně pro Prahu 10, která získala 14 mandátů. Druhá koalice Vlasta a STAN s podporou lidovců má deset mandátů a třetí ANO devět. Do zastupitelstva se dostali ještě Piráti s osmi křesly a SPD, Trikolora a Nezávislí kandidáti se čtyřmi. Zastupitelé Jaroslav Štěpánek a jeho dcera Tereza Hauffenová byli sice zvoleni za ANO, ale po volbách přestoupili do ODS. Koalice Společně pro Prahu 10 (ODS a TOP 09), Vlasty a STAN s KDU-ČSL tak má v 45členném zastupitelstvu 26 hlasů.

Politický obchod?

Podle Freitas Lopesové SPD v tajné volbě podpořila zvolení nového vedení městské části, takže její odstranění z bytové komise vypadá jako politický obchod. „Nemáme v ní (komisi) vůbec zastoupení. Ve výboru pro sport a volnočasové aktivity místo mě zasedá Josef Nerušil (SPD). Účast v sociálním výboru se ani nedostala na stůl,“ uvedla. Dodala, že se nyní zaměří na působení na pražském magistrátu, kde mají být Piráti součástí dojednávané koalice.

Na uvolněné místo v zastupitelstvu za Piráty nastoupí Holá. Ta by se chtěla zaměřit na kontrolu rozpočtu a financování, přibližování práce úřadu veřejnosti, zlepšování úředních procedur a poradenské služby v souvislosti s cenami energií, rodinnými financemi a bydlením.

Kumulace funkcí

Mluvčí Prahy 10 Marcel Pencák za vedení radnice uvedl, že Freitas Lopesová působí jako náměstkyně ministra práce a sociálních věcí a zastupitelka a členka několika výborů na magistrátu. „Skutečným důvodem její rezignace je tedy spíše zjištění, že funkci zastupitelky na Praze 10 již není schopna zastávat z časových důvodů. Tvrzené důvody o 'obchodu' s SPD jsou tedy jednoznačně nepravdou a politickou hrou paní zastupitelky, resp. Pirátské strany. Vládnoucí koalice na Praze 10 se o podporu SPD neopírá,“ uvedl.

Starosta Prahy 10 Martin Valovič (ODS) dodal, že složení výborů a komisí se po volbách obměňuje standardně, a nedá se tak mluvit o tom, že by byla Fraitas Lopesová z komise „odstraněna“. „Rezignace, kterou jsem od paní zastupitelky obdržel, jakékoliv konkrétní důvody jejího kroku neobsahuje. Tvrzení Pirátské strany i s ohledem na to nepůsobí důvěryhodně,“ uvedl.

Fotogalerie
6 fotografií