První udržitelný obchoďák se konal už loni, pro velký úspěch se organizátorky Lucie Poubová a Kristýna Holubová z neziskové organizace SWAP Prague rozhodly, že uspořádají další ročník. „Loňských 16 tun donesených věcí a masivní ohlas tisíců návštěvníků nás jasně přesvědčil, že má smysl akci pořádat – takové místo prostě v Česku chybí,“ vysvětlují a zároveň odhadují letošní objem donesených věcí na obřích 20 tun.

V Hlavní roli udržitelnost

Výhodou udržitelného obchoďáku je především jeho variabilita, každý den a to i v jeho průběhu se totiž sortiment mění. Jak je to možné? Jednoduše. Každý, kdo nějaké své věci přinese, odevzdá je týmu dobrovolníků, který je zařadí mezi ostatní „zboží“. Rozhodně to tedy nefunguje tak, že bude nutné mít své věci v nějakém stánku a fyzicky u něj být. Ke vstupu ani není nutné věci nosit, stačí zaplatit vstupné ve výši 220 korun.

„Na naše akce chodí návštěvníci většinou čtyřikrát do roka a průměrně si odnesou věci v celkové hodnotě 6000 Kč – to je desetkrát vyšší hodnota, než kolik zaplatí na vstupném na akce během roku. Za tímto číslem se skrývá i velká úspora výrobních zdrojů – několik stovek až tisíc litrů vody, ušetřená ropa za dopravu nebo výrobu polyesterových oděvů.“ Kromě ekologické úspory je tedy patrná i úspora finanční, což se v době, kdy ceny všeho letí raketově vzhůru, více než hodí.

Věci si tedy může odnést kdokoli, i ten, co nic nepřinesl, jedinou podmínkou je, že jich nesmí být víc než 20, i když ani to není zcela striktní. „Pokud někdo bude potřebovat věcí víc, stačí, když si nás nechá zavolat, osobně to probereme a věřím, že se s každým domluvíme,“ říká Kristýna Holubová. Tato podmínka má logický důvod. Nikdo nestojí o lidi, kteří by akci vybrakovali, a pak věci přeprodávali na internetu. „Takoví lidé k nám ale vlastně nechodí, všichni jsme podobně nastavení, takže k podobným excesům nedochází,“ shodují se Lucie s Kristýnou.

A jaké věci na swapu vlastně budou? Kromě oblečení nebudou chybět domácí potřeby, nářadí, knihy, dekorace nebo pokojové květiny.Také ale hračky a dětské či sportovní oblečení nebo nerozbalená kosmetika.

Doprovodný program

Kromě „nákupů“ se návštěvníci mohou těšit i na bohatý doprovodný program. Celou akci podporují také Plastia a Potex, který většina Pražanů zná díky oranžovým kontejnerům na textil. „Pokud budou mít návštěvníci věci, které se nehodí na swapování, tedy nejsou v potřebné kvalitě, mohou je odložit právě do kontejneru, který bude hned vedle. Společně s Plastií zase zájemce naučíme, jak si ze zbytku salátu nechat narůst nový,“ láká Kristýna.

Součástí bude také prezentace osvětové kampaně „Naběhni na změnu“ pro generaci Z. Cílem je ukázat mladým lidem udržitelnější styl života. „Máme přihlášeno už několik tříd. Většinou jsou to osmé a deváté třídy a pak středoškoláci. Celým výkladem je provedou naši dobrovolníci, kteří jsou podobně staří a mluví jejich jazykem,“ vysvětluje Lucie. Kampaň navíc doprovodí ilustrace Barbory Idesové, která také stojí poslední rok za veškerými vizuály a ilustracemi pro SWAP Prague.

V pátek proběhne premiéra filmu Modrá řeka, který pojednává o chemii v textilním průmyslu, v průběhu celého týdne pak budou přednášky, kurzy šití, diskuze a nebude chybět ani poradna pro rodiny pod záštitou Aperia - Společnosti pro zdravé rodičovství. Po vysilujících "nákupech" pak bude možné se osvěžit v Tiché kavárně a objednat si u neslyšícího barmana. Stačí jen ukázat na vyvolený nápoj.

Kdy: 18.-24. října

Kde: Pražská tržnice, Hala 17

Za kolik: 220 korun/den

Video
délka: 00:32.15
Video se připravuje ...

EKO výzva: Žádná chemie! Vsadím na přírodní čističe 

Fotogalerie
39 fotografií