Mezi poklady patří jedna z nejvyšších orchidejí z rodu Sobralia z tropické Ameriky. V peruánských Andách roste sobrálie nejvyšší. Maximální naměřená délka jejího stonku dosáhla výšky okolo 13 metrů. „Je to však extrém, běžná výška bývá kolem pěti metrů. Ta, kterou bude možné obdivovat na výstavě, je vysoká 2,5 metru,“ říká kurátorka tropických rostlin Romana Rybková. Rákosovité stonky této orchideje vytváří velké barevné květy, které kvetou jeden den.

Ve skleníku je ale i mnoho dalších pozoruhodností, jako jsou orchideje s nejmenšími květy na světě, jiné s nejsilnější vůní. Pastvou pro oči je i velké množství hybridů, například bohatě rozkvetlé orchideje rodu Cattleya a Oncidium, které mají původ v druzích z Ekvádoru. Raritou výstavy je orchidej Cleisostoma yersinii. Ve Vietnamu ji objevil a dal jí vědecké jméno pracovní Botanické zahrady Praha.

Nejpočetnější skupina

Součástí ekvádorských orchidejí je skupina Pleurothallidinae. Je velice různorodá a největší na světě. Čítá více než 5000 druhů. Vyskytuje se pouze v tropické Americe. Většina z nich jsou spíše drobné rostliny, jejichž květy často měří jen několik milimetrů. Patří k nim druhy s nejmenšími květy na světě. Jednou z miniaturek je ekvádorská orchidej Epidendrum avicula. V přírodě bývají drobné orchidejky pro svou nenápadnost často přehlížené, a tak jsou každý rok objevovány nové, dosud neznámé. Do obrovské skupiny drobnokvětých orchidejí patří i miniaturní pleurothallis correllii.

Velká jako člověk

Momentálně největší z orchidejí z přírody, které ve skleníku kvetou, je Renanthera matutina. Pochází z Filipín a dosahuje výšky dospělého člověka.

Renanthera matutina je velká jako člověk
Autor: Blesk:Karel Kopáč

Nejohroženější

Veliká nápadná orchidej Plectrelmintus caudatus z Madagaskaru je velice vzácná. Je jednou z nejohroženějších, které můžete na výstavě vidět. 

Nejcípatější

K nejdelším orchidejím se řadí Brassia longissima. Kvůli dlouhým okvětním cípům, které mohou dosahovat více než 20 cm, se jí také říká pavoučí. Je typickou orchidejí andských lesů.

Nejpopulárnější

Mezi lidmi nejpopulárnější jsou hybridní orchideje. „Na výstavě je máme především pro udržení velkolepé orchidejové podívané. Původní druhy často kvetou kratší dobu a v průběhu celého roku. Na výstavě by jich proto nebyl dostatek,“ vysvětluje Romana Rybková. Krásným hybridem je i růžová orchidej Cattleya bowringiana

Cattleya bowringiana je nepopulárnější orchidej mezi lidmi
Autor: Blesk:Karel Kopáč

Jako vosk

Maxillaria grandiflora je velkokvětá horská orchidej z Ekvádoru. Okvětní plátky má pevné jako by byly z vosku.

Video
délka: 02:20.04

Vyberte si orchidej, která se hodí přesně do vašeho bytu 

Fotogalerie
30 fotografií