Koronavirová krize podle ředitele portálu Slevomat Ladislava Veselého ukázala, kdo je odolný a přizpůsobivý. „Regiony využily toho, že Češi budou ve velkém jezdit na dovolené po tuzemsku, proto proti předcovidovému roku 2019 ceny zvedly. Jde zejména o nejžádanější lokality, jako jsou Krkonoše, Šumava a jižní Čechy,“ řekl ČTK. Chtějí tak podle něj dohnat ztrátu z období, kdy musely mít ubytovací služby pro rekreační účely zavřeno.

Pokoj na čtyři noci za dva lidi mohli cestovatelé podle Veselého předloni v červnu a červenci v regionech pořídit v průměru za 7499 korun, letos za takový pobyt zaplatí 9443 korun. Nejvyšší ceny ubytování jsou podle něj na jižní Moravě. „Týdenní či čtrnáctidenní dovolené pro rodinu například v Lednici a okolí lze sehnat za cenu all inclusive dovolených u moře,“ uvedl.

Manažer portálu Hotel.cz Milan Petr ČTK řekl, že v první půlce srpna zaplatil host tříhvězdičkového hotelu za noc v Jeseníkách v průměru 1050 korun, na Lednicku 1074 korun a v Beskydech 1209 korun. Srpnové ceny v žádaných regionech podle něj začínají přesahovat hodnoty roku 2019.

Praha zlevňuje

Hoteliéři v Praze, aby přilákali domácí turisty, museli naopak podle Veselého zlevnit. Cena pokoje pro dva na čtyři noci klesla podle něj z průměrných 7851 korun v roce 2019 na letošních 6678 korun. „Nutno dodat, že jde o průměr trhu. Pokud bychom se podívali na ceny vybraných hotelů, tak v některých případech jejich ceny klesly na méně než polovinu ve srovnání s předloňským rokem,“ řekl manažer.

Ve tříhvězdičkovém hotelu v Praze lidé mohli podle Petra najít v první polovině srpna ubytování na noc v průměru za 708 korun. Je to podle něj nejméně ze všech turistických regionů v České republice. „Stále platí, že některé pražské hotely vyššího standardu se zaměřením na zahraniční klientelu zůstávají plně uzavřené,“ dodal Petr.

Češti už neupřednostňují zahraničí

Květnový průzkum státní agentury CzechTourism ukázal, že strávit dovolenou v tuzemsku letos plánuje 76 procent Čechů. V průměru bude trvat 13 dní, lidé za ni utratí 6840 korun na osobu, což je o 700 Kč více, než uváděli loni.