Světoznámý houslista v Praze naposledy vystupoval v roce 2013 a podle jeho slov se do Prahy ihned zamiloval. Letos se vrací se stejným programem, který tu hrál před sedmi lety. „Bude to jedinečný open air koncert na plovoucím pódiu na Vltavě rámovaný jednou z nejkrásnějších scenérií světa,“ slibuje houslista.

Vizualizace plovoucího pódia, kde se v září odehraje koncert britského houslisty Daniela Hopa
Vizualizace plovoucího pódia, kde se v září odehraje koncert britského houslisty Daniela Hopa
Autor: Struny Podzimu

Sám to vidí i jako určitou oslavu toho, že lze opět veřejně vystupovat poté, co plány mnoha umělců překazila epidemie koronaviru, neváhal to nazvat „znovuprobuzením města Prahy“. Hope je podle organizátorů festivalu jedním z nejlepších světových houslistů. V době největší koronavirové krize zahrál sérii komorních vystoupení nazvaných Hope @ Home ze svého bytu, kde hrál mimo jiné i s českou operní pěvkyní Magdalenou Koženou a které shlédlo přes pět milionů diváků.

Jedinečná má být scéna, na které se celé vystoupení odehraje. Umělec i diváci poplují na Vltavě mezi mostem Legií a Slovanským ostrovem, Danie Hope tedy bude mít za sebou panorama Pražského hradu. Do hlediště by se mělo vejít až tisíc posluchačů. 

Zazní Vivaldi i Smetana

Za doprovodu českého Epoque Orchestru zazní úprava světoznámého díla Čtvero ročních období od Antonia Vivaldiho, kterou vytvořil britský skladatel Max Richter. Hope s ní měl v Praze velký úspěch už při své poslední návštěvě před sedmi lety. Úprava díla je nazvaná Vivaldi Recomposed a podle organizátorů festivalu se jedná o fascinující dílo, které s respektem k originálu vytváří novou barvu a tón vzniká „organické a vzrušující spojení“.

Kromě toho zazní ve světové premiéře i další úprava klasické skladby od současného umělce. Český skladatel a klarinetista, který se věnuje mimo jiné propojení elektronické a vážné hudby Floex připravil svou verzi Smetanovy Vltavy. Na té spolupracoval ještě spolu s londýnským skladatelem a pianistou Tom Hodgem, se kterým pracoval již v minulosti a vytvořili spolu album Portrait of John Doe.

Koncert se koná v rámci 24. ročníku festivalu Struny podzimu 19. září. 

Fotogalerie
7 fotografií