Koncert mobilní zvonohry z dílny zvonaře Petra Manouška u Karlova mostu přilákal v podvečer před Štědrým dnem desítky Pražanů, kteří se obvykle takto frekventovanému místu vyhýbají. „Hledali jsme zajímavou akci před Vánoci... a zvonohra to vyhrála. Na Karlově mostě jsme nebyli pár měsíců,“ řekl při poslechu Lukáš (23), který se sem vypravil s partou přátel.

Přesně v půl osmé večer se rozezněly první zvony. Rosemarie Seuntiëns, která vystupuje po celé Evropě, zahrála tématicky jako první skladbu úryvek z Vltavy Bedřicha Smetany. Klasiku střídal pop i vánoční odrhovačky jako Let It Snow.

Taneční veselé skladby pak nenechaly Pražany stát na místě. Někteří si popošlapovali do rymu, jiní se dali rovnou do tance v páru. A tak se Karlův most proměnil nejen na jeviště, ale i taneční parket. „Moc se nám to líbí. Jen si příště vzít svařák s sebou,“ užívala si předvánoční koncert Zdena (62). 

Pokud jste přišli o předvánoční koncert zvonohry, nezoufejte. Další bude následovat už 25. prosince na Staroměstském náměstí od 18:00.

Poslechněte si úryvek z koncertu:

Video
délka: 00:58.92

Pražská mobilní zvonohra (23.12.2019) Eva Fornálová

Zvonohra v příštím roce

Pražskou mobilní zvonohru vyrobil Petr Manoušek před osmnácti lety. Od té doby s 57 zvony vážící 12 tisíc kilo procestoval celou Evropu. Pro příští rok už má objednávky tradičně z Nizozemí a Belgie, v jednání je také účast na hudebním festivalu v Lucembursku. „V České republice máme také několik závazných rezervací dokonce i na r. 2021, za všechny bych rád jmenoval třeba Festival barokní hudby v Mariánské Týnici nebo únorový Veletrh řemesel v Praze,“ prozradil Manoušek, kde bude možné si zase zvony poslechnout. 

Fotogalerie
23 fotografií