Panský statek v Troji od osmdesátých let minulého století chátral. Poslední ránu mu uštědřily povodně v roce 2002, ze kterých se nevzpamatoval a chátral by dál a dál. K opravě původních budov došlo až v tomto roce s developerem, který zde realizoval výstavbu 72 luxusními bytů. Při té příležitosti se architektonické studio z pražských Vinohrad snažilo o to, aby si místo udrželo svůj malebný ráz pod dohledem památkářů.

Během roku se tak místo výrazně změnilo. Původních šest staveb se podařilo zachovat, dalších sedm nových přibylo. Kocourkova se ale na první pohled bát Pražané nemusí. „Co se zezačátku tvářilo pro mnohé jako jednoznačný hendikep, ukázalo se v důsledku jako jedna z nejsilnějších stránek projektu,“ popsala architektka Jana Mastíková ze studia Loxia.

Pojítkem všech, tedy starých i nových, staveb jsou barokní mansardy (pozn. red.: Mansarda je obytný prostor nebo malý byt v podkroví.) „V původních částech se navíc podařilo zachovat působivé vikýře a klenby, které vnášejí do interiérů další zajímavé prvky,“ řekla Mastíková.

Chateau Troja Residence

Náročná záchrana

Tím, že byly původní stavby v dezolátním stavu kvůli absenci údržby, byla jejich záchrana velice náročná. „Nejstarší budovu areálu, kterými byly historické stáje, bylo nezbytné doslova kámen po kameni rozebrat, každou cihlu pečlivě označit a následně znovu postavit přesně tam, kde stála posledních 400 let,“ popisuje hlavní architektka studia Loxia Jana Mastíková. 

Náročné bylo také udržet budovy pohromadě. Při stavbě byla použita různá statická zajištění od podtryskání základů betonem po stahování historických budov táhly. Jedna historická budova byla vysunuta na pilířích několik metrů nad základovou jámou budoucího podzemního parkingu novostaveb.

Tisíciletá voda

Během proměny místa bylo nutné řešit působení tisícileté vody, která významně zhoršila statiku a celkový stav budov, které ještě zhoršovaly průsaky vody spodní. „Zdivo muselo projít zdlouhavým procesem vysušování. Základové konstrukce historických budov dostaly novou hydroizolaci, která je ochrání před spodní vodou," vysvětlovala architekta. Místo je nově opatřeno výkonnými čerpadly, která by měla přetlačit až 500letou vodu.

Dalším protipovodňovým opatřením je ochranný val oddělující areál s pevnými i mobilními stěnami od pobřeží Vltavy. Při včasné instalaci je zajištěna ochrana území do výšky hladiny Vltavy při povodni 2002 i se 30 cm rezervou.

Zkolaudováno

Komplex skýtající 72 bytů prošel 19. prosince kolaudací. Od konce roku se do rezidence mohou začít stěhovat první obyvatelé. Přes 70 % bytů bylo prodáno už dávno před kolaudací. Noví majitelé zaplatili za byt v luxusní rezidenci od 10 až po několik desítek milionů korun.

Historie

Panský statek postavil společně s hospodářským dvorem v 17. století Václav Vojtěch ze Šternberka. Budovy byly v průběhu staletí několikrát přestavovány. V minulosti jedna z nich sloužila jako továrna. Od 80. let komplex chátral, po povodních 2002 byl v dezolátním stavu.

Fotogalerie
20 fotografií