Nejstarší dochované záznamy o vánoční hudbě pocházejí dle kurátora výstavy z 11. a 12. století. „Nejprve se zpívalo v latině. Některé české vánoční koledy byly složeny už ve 13. století. Ve 14. století vznikla ranní adventní bohoslužba s originálními náboženskými písněmi,“ prozradil Cihla.

Na výstavě objevíte nástroje, zlidovělé koledy i texty, které přibližují vývoj koled. Dozvíte se například to, že se z kostelů písně šířily pozpěvováním koledníků potulných žáků, kteří si zpěvem přivydělávali. Husitské války až do patnáctého století rozvoj hudby v českých zemích pozdržel.

V době české reformace vznikla řada často nádherně iluminovaných zpěvníků, které zachytily nejen tehdejší nový repertoár, ale i staré jednohlasé a vícehlasé písně,“ říká kurátor. Ve vitrínách nechybí ani ukázky tehdejších skladeb z patnáctého století, které byste si dnes stěží zazpívali, jako například Narozenie pána Krista z Jistebnického kancionálu z roku 1420 či píseň o zvěstování, která je připisovaná arcibiskupovi Janu z Jenštejna z počátku patnáctého století.

»Řvoucí píšťala«

Vedle vystavených středověkých koled jsou k vidění i dobové nástroje. Mezi nejzvláštnější patří takzvaná šalmaj, které je přezdíváno řvoucí píšťala. „Jedná se o předchůdce hoboje. Její historie sahá do přelomu osmého, devátého století,“ popsal kurátor výstavy. Dechový nástroj se do Česka dostal v období křížových výprav, kdy byl součástí kapely, jež měla společně s trubkami a bubny zastrašit protivníka. V tu dobu pronikl i na adventní koncerty.

Tradiční výstava betlémů a historie vánoční hudby v Muzeu Karlova mostu
Tradiční výstava betlémů a historie vánoční hudby v Muzeu Karlova mostu
Autor: Eva Fornálová

Muzeum též tradičně představuje své unikátní betlémy, například slaměný betlém v životní velikosti polského umělce Andrzeje Wrzecionka, vltavský rybí betlém zapsaný v České knize rekordů či africký z ebenového dřeva. Letošní výstava Muzea Karlova mostu vznikla ve spolupráci s hudebním skladatelem Lukášem Matouškem a sestává i z předmětů zapůjčených Muzeem Vysočiny.

Kdy: Každý všední den od 10:30 do 18:00 až do 2. února.
Kde: Křižovnické náměstí 3, Praha 1.
Vstupné: 170 korun.

Fotogalerie
27 fotografií