Několikaměsíční úsilí a nátlak, kteří obyvatelé Prahy 1 vytvářeli na městskou část a magistrát, se vyplatilo. Projekt zázemí a toalet na Petříně, který magistrát připravoval několik let, nakonec nevznikne - radní na pondělním jednání schválili že v něm město nebude pokračovat.

Stavět se mělo na místě dřevěných stavení, která město nechalo zbourat v roce 2015. Magistrátní oddělení péče o zeleň již má stavební povolení, vysoutěžilo dodavatele a práce začaly. Po pokračující kritice ze strany místních obyvatel však radní změnili názor a dříve opakovaně schválený projekt ukončili. Magistrát plánoval také úpravy Lobkovické zahrady, i tento projekt je pozastaven a jeho případná podoba má vyplynout z plánované koncepční studie.

Proti projektům na Petříně vznikly dva spolky a několik petic. Podle místních je Petřín jedno z mála míst v centru města, které ještě zcela nezahltil turistický ruch a kde stále mohou relaxovat. Stavba nad Vlašskou ulicí by podle kritiků také narušila výhled a cenný přírodní biotop Petřína. Projekt v posledních měsících vyvolal intenzivní diskuse na zastupitelstvech magistrátu i Prahy 1.

Spolek Petřínská iniciativa označil místa, kde už záchody jsou a kde by měly vzniknout ty nové. Zdevastované záchody by mohly nahradit nové a výhled z Velké strahovské zahrady by se neměnil.
Spolek Petřínská iniciativa označil místa, kde už záchody jsou a kde by měly vzniknout ty nové. Zdevastované záchody by mohly nahradit nové a výhled z Velké strahovské zahrady by se neměnil.
Autor: Petřínská iniciativa

Rozvoj Petřína a zahrad

Do přípravy koncepční studie, která stanoví cílovou podobu petřínských zahrad, IPR podle schváleného dokumentu zapojí místní obyvatele prostřednictvím tzv. participativního plánování. Příprava bude zahrnovat zpracování dílčích analýz pro různé oblasti, jako je památková ochrana či ochrana přírody. Studie se bude zabývat parky a zahradami Růžový sad, U rozhledny, Nebozízek, Seminářská zahrada, Lobkovická zahrada, Velká strahovská zahrada a zahrada Kinských.

Velká strahovská zahrada u Strahovského kláštera byla založena v raném středověku jako užitková. Její rozloha je 11 hektarů. S Petřínskými sady byla propojena v roce 2016.

Fotogalerie
10 fotografií