Historická budova se u příležitosti stého výročí vzniku Československa letos částečně otevřela po tříleté rekonstrukci a sedmi letech od svého uzavření. Oprava stála 1,8 miliardy korun. Po slavnostním otevření na konci října byl vstup do konce roku zdarma. Před budovou se v té době tvořily dlouhé fronty, bezplatný vstup podle odhadů využilo 274 000 lidí.

Praha jako na dlani

Od března se v budově znovu otevře Česko-slovenská a Slovensko-česká výstava o společném životě Čechů a Slováků v jednom státě a také expozice dvou stovek nejvýznamnějších předmětů ze sbírek Národního muzea. Návštěvníci si znovu budou moci prohlédnout i opravené historické interiéry včetně Panteonu. „Novinkou je bezbariérovost objektu. Poprvé bude navíc veřejnosti umožněn i vstup do kupole,” uvedla mluvčí Národního muzea Kristina Kvapilová.

Bezbariérová je nově celá historická budova s výjimkou právě kupole, vstup pro vozíčkáře je z Vinohradské ulice. Nově se lidé podívají také do východní dvorany. „Tento prostor nebyl nikdy dříve návštěvníkům přístupný a nyní zde vznikla díky jeho zastřešení unikátní odpočinková zóna,” podotkla mluvčí.

Bezbariérovost, bezkonkurenční výhled... a dál?

V červnu 2019 se podle Kvapilové v historické budově otevře výstava o československých letcích ve Velké Británii s názvem Rytíři nebes. Na léto se připravuje výstava Tutanchámon. „Už na podzim roku 2019 se návštěvníkům otevřou i některé nové stálé expozice,” doplnila.

Fotogalerie
14 fotografií