V klasických betlémech jsou k nalezení tři králové, v tom žižkovském je to císař, prezident a starosta. Nad kolébkou Ježíška se obvykle sklánějí Josef s Marií, v tom žižkovském se nad kočárkem tyčí pražští „Pepík“ s „Mařkou“. Scénou není chlév, ale typická scenerie Žižkova včetně charakteristických pavlačí, siluety Vítkova, schodů v Rokycanově ulici, budovy radnice a především spousta skutečných i fiktivních postav, které se nějakým způsobem promítly do dějin Žižkova. Letos je vystaven už popáté. S každým přibývajícím rokem se rozrostl o nové postavičky.

Šest nových postav a elektrifikace

K letošním Vánocům se betlém dočkal rozšíření dokonce o šest postav. Mnohé z nich jsou přitom známé celé republice, tak jako ikoničtí herci Vlasta Burian, Jaroslav Marvan nebo Oldřich Nový. Nad jménem Franty Sauera však mnohým může v hlavě vyvstat otazník. Jednalo se o známého žižkovského buřiče, kterému je mimo jiné připisovaná zásluha na tom, že vyburcoval dav ke svržení Mariánského sloupu na Staroměstském náměstí.

Video
délka: 00:38.99

Téměř čtyři desítky postaviček, nové zvuky, nové nasvícení, špetka humorného nadhledu i notná dávka žižkovského koloritu. Přesně takový je originální žižkovský betlém. David Zima

Slečnu Olgu Šplíchalovou, která čmárá na zeď jednoho z domů, na první dobrou také málokdo pozná. Jedná se totiž o dívčí jméno první dámy České republiky Olgy Havlové, která na Žižkově vyrůstala. Poslední novou postavičkou je fiktivní a přitom legendární postava Pérák, která za času protektorátu fikaně přelstívala nacisty.

Fungl novou finesou je elektrifikace betlému, která jej vrhá nejen do nového světla, ale zároveň je díky ní betlém i ozvučen. Žižkovské panoráma tak před zraky přihlížejících zalije například rudý rozbřesk za švitořivého ševelu probouzejícího se města.

Betlém hodný Žižkova

Betlém spolu s jeho autorem Richardem Peškem odkryl nynější starosta Prahy 3 Jiří Ptáček (TOP 09). Odhalení přitom předcházely kytarové etudy z díla Jaroslava Ježka, který je také součástí betlému, a kterých se zhostil Jan Matěj Rak. „Na betlém jsem se byl v uplynulých letech podívat několikrát. Myslím si, že je to adekvátní reprezentace Žižkova,“ ocenil pro Blesk.cz starosta humorný nadhled a nápaditost tvůrců.

Video
délka: 01:54.64

Betlém slavnostně odhalili jeho autor Richard Pešek spolu se starostou Prahy 3 Jiřím Ptáčkem. Hned nato se scenerie zalila barvou rudých červánků. David Zima

Přesto trochu smutní, že už se betlém nebude více rozrůstat. „Myslím si, že by stálo za zvážení tu a tam doplnit někoho třeba i z mladší historie,“ nechal se slyšet. Kdo mu třeba v panoptiku nejvíce schází? „Ačkoliv je zde nepochybně reprezentován Rychlými šípy, měl by tu být i Jaroslav Foglar.“

Definitivní možná?

Podle autorů betlému je jejich čtyřletá práce u konce. Zatímco v roce 2014, kdy byl betlém na základě iniciativy tehdejší starostky Vladislavy Hujové poprvé vystaven, sestával pouze ze šesti figurek a dvou domů, nyní sestává z celé scény a z dohromady 36 figurek, které mají jak biblickou, tak i žižkovskou funkci.

Nejtěžší figurky, které jsou vyrobeny z kompozitní akrylátové pryskyřice, byly paradoxně ty nejmenší, které korespondují s architekturou,“ vysvětlil pro Blesk.cz autor betlému Richard Pešek ze Střední umělecké průmyslové školy na Žižkově náměstí, kde betlém vznikal.

„Například postava Franty Sauera nebo Péráka. Obě se nemohly tvořit na stojanu v ateliéru, ale musely se tvořit v rámci té architektury.“ Pešek zároveň podotkl, že jejich koncept už nyní prakticky přerůstá rámec proveditelnosti. Návštěvníci se alespoň mohou upokojit s tím, že si nově mohou betlém pořídit i domů, byť jen v papírové formě.

Proto je ohledně dalších úprav betlému jeho autor skeptický. „Určitě chceme zachovat časový rámec a o jiných postavách neuvažujeme,“ vysvětlil Pešek. Přesto nakonec dodává. „Nechci nic definitivně předjímat. Jsou tam ještě nějaké detaily, které by se daly do budoucna ještě upravit. Ale jedná se spíše o drobnosti, které nemusí být na první pohled patrné.“ Zároveň i vyloučil možnost dalších postav. Na druhou stranu by se však nebránil „oživení“ scény v podobě zvířat. Veřejnosti se betlém otevře už v úterý.

Kdy: Do 31. ledna 2019, pondělí a středa 9–19 hodin; úterý, čtvrtek a pátek 9–16 hodin.
Kde: Informační centrum Prahy 3, Milešovská 1.
Za kolik: Zdarma.

Fotogalerie
49 fotografií