28. června 1914 byl v Sarajevu spáchán atentát na následníka rakousko-uherského trůnu Františka Ferdinanda d’Este. Kvůli tomu vyhlásilo 28. července téhož roku Rakousko-Uhersko válku Srbsku, které bylo spojencem Ruska, to zase Francie, ta pro změnu Anglie… a válečná mašinerie se dala do pohybu a zavlekla celý svět do krvavé války.
Válečná spolupráce Čechů s Francouzi
Hned zkraje války musely rukovat tisíce Čechů do armády Rakousko-Uherska. Ale ještě v letních měsících roku 1914 zaznamenala náborová kancelář cizinecké legie ve Francii 400 Čechů a Slováků „na dobu trvání války“. Tím se začala psát kapitola československých legionářů, kteří bojovali za svobodu vlasti.
Minuta za korunu: Pražané řeší předražené dobíjení mobilu na koupališti Petynka. Co na to provozovatel?
Desítky výpravných fotografií
Neveliká expozice je především fotografická. „Na výstavě návštěvníci můžou vidět dobové fotografie legionářů z archivů francouzského ministerstva obrany či Československé obce legionářské,“ vysvětlila projektová manažerka Francouzského institutu v Praze Tereza Dvořáková. K vidění je 22 velkoformátových fotografií a další desítky fotografií menších formátů. Ty přitom nebyly dosud jinde publikované.
Výstava Československé legie za Velké války je k vidění v Galerii 35. David Zima
Z nich může zájemce leccos vyčíst z běžného života československých legionářů. V jakých podmínkách žili, čím vším museli projít, aby vůbec přežili a vrátili se do vlasti, i jejich kratochvilné momenty. Zajímavostí jsou i malby věhlasných umělců Františka Kupky a Otto Gutfreunda.
Bojoval proti nacismu a fotil české piloty v Anglii. Fotografa Sitenského představuje výstava v Lucerně
Dobové předměty
Dále jsou k vidění čtyři prosklené vitríny, které vystavují dobové předměty vojenského života. Prohlédnout si tak můžete kleště na ostnatý drát, které se hodně využívaly na západní frontě, zásobník s patronami, bajonety, příbor, metály a další propriety. V určité časy se na plátno promítá i dokumentární film o generálu Maurici Pellém, který se stal 1. náčelníkem Hlavního štábu čs. branné moci.
Součást oslav 100 let od vzniku republiky
Výstavu v prostorách Francouzského institutu v Praze iniciovala a organizovala Československá obec legionářská k výročí vzniku republiky. Otevřena byla 11. července a potrvá do 4. září. Podle pořadatelů je její návštěvnost spíše nárazová. Navštěvují ji především Češi, ale chodí i cizinci, nejčastěji právě Francouzi.
Kde: Galerie 35 ve Francouzském institutu v Praze, Štěpánská 644/35.
Kdy: pondělí–sobota od 10 do 19 hodin. Výstava potrvá do 4. září.
Za kolik: zdarma.