Fico jako Putinův pohůnek: Co prozradil odborník na řeč těla o kontroverzní schůzce
Slovenský premiér Robert Fico vzbudil ostrou kritiku od spojenců z NATO a EU, jakož i od domácí opozice – tím, že přijel do Moskvy za Vladimirem Putinem, zejména přihlížet vojenské přehlídce na oslavu konce druhé světové války v Evropě, respektive „speciální vojenské operace na Ukrajině“. Z jeho gest odborník na neverbální komunikaci vyčetl respekt a submisivitu vůči prezidentovi Ruské federace.
„Pan Fico měl jemně skloněnou hlavu a hleděl do země, což signalizuje respekt vůči panu Putinovi a zároveň mírnou submitivitu,“ zhodnotil pro Nový čas Tomáš Vepi první okamžiky z Kremlu, jak je vysílala televizní stanice Rossija 1.
Putin čekaje na Fica, až k němu přejde těch pár kroků, držel nepřirozeně nahoře svou napřaženou pravici. „Takto vysoké podání ruky může být kompenzace výšky, neboť pan Fico je vyšší, ale zároveň to může značit, že podává ruku z vyšší pozice. Horní pozice ruky znamená nadřazenost a moc,“ dává možná vysvětlení expert.
Pak ale Putin popokročil oběma nohama kupředu a zaujal svůj typický stabilní, mírně rozkročený postoj. „Srdečně tě vítám, nechci působit příliš dominantně a mocensky,“ znamená to v překladu podle Vepiho.
„Při podání ruky jsme si mohli všimnout, že pan Fico mírně sklonil hlavu, ale pan Putin měl hlavu stále vyrovnanou a díval se panu Ficovi do očí. Pan Fico tím signalizuje respekt, hlavně když je vyšší a sklání hlavu k nižšímu,“ pokračuje Vepi. A dál si všiml jemného náklonu k Putinovi. „To znamená zdvořilost, vstřícnost a zároveň sebevědomí, že se pan Fico nebojí ukázat úctu vůči druhému člověku.“ Je to podle Vepiho namístě už jako vyjádření respektu hostiteli. Navíc je Putin jakožto prezident protokolárně výše postaven než premiér Fico. Nemluvě o velmocenském postavení jaderně vyzbrojeného Ruska a slovenské závislosti na jeho ropě a plynu.
Na sociálních sítích dával Fico najevo, jak je cesta do Moskvy velká věc. Přitom se ovšem na setkání s prezidentem neusmíval, držel si neutrální výraz. „Někdy je lepší neutrální výraz než úsměv ‚na sílu‘,“ hodnotí odborník na komunikaci. „Pan Putin měl rty jemně roztažené a při přivítání byl v jeho očích vidět i mírný úsměv. Když se člověk usmívá očima, je to skutečný projev emocí,“ uvedl Vepi.
Koncem pozdravu pro kamery je znát jistá Ficova nejistota. „Pan Putin se stále snažil držet oční kontakt a jemně sklonil hlavu jako zdvořilostní gesto rozloučení. Ale pan Fico se na pana Putina už ani nedíval a otáčel svou hlavu směrem k východu,“ upozorňuje Vepi a všímá si též úkroku levou nohou. „Občas je krok dozadu vnímán jako submisivní gesto. Možná si není jistý, zda už může odejít, nebo ještě ne, poněvadž trup má stále otočený na pana Putina, ale hlavou a očima už se dívá směrem k východu.“
O trošku suverénněji Fico působil, když byl u Putina za své dřívější vlády roku 2015 - ale jen o trošku. To už bylo po anexi dvou gruzínských regionů i ukrajinského Krymu, přesto ještě bylo „košer“ za Putinem jezdit. „Fico svým postojem projevuje snahu o rovnocennost a jemný náklon dopředu prozrazuje podřízenost, snahu o získání si náklonnosti Putina i připravenosti konat,“ zhodnotila tehdy odbornice na neverbální komunikaci Daniela Paculíková na webu Plus jeden deň. „Podání ruky Putina jasně vypovídá o dominantní pozici a gestu člověka, který udílí rozkazy. Podání rukou v řeči těla přímo učebnicově hovoří o mocenské hře obou politiků.“