Silver A byla tříčlenná výsadková skupina vyslaná z Velké Británie na okupované území Čech a Moravy. Ve skupině byl nadporučík Alfred Bartoš, rotmistr Josef Valčík a radiotelegrafista svobodník Jiří Potůček.

Jejím prvořadým úkolem bylo pomocí radiosoupravy Libuše obnovit a udržovat stále rádiové spojení mezi londýnským exilem a domácím odbojem,“ popisuje Československá obec legionářská s Rotou Nazdar, které iniciovaly tuto putovní výstavu.

Nutná improvizace

Mise těchto tří výsadkářů začala 29. prosince 1941, kdy přistáli u obce Senice na Poděbradsku. Od samého začátku byli nuceni improvizovat. Kvůli navigační chybě totiž přistáli o 40 kilometrů dál. K dalším potížím došlo při seskoku, kdy se jim v letadle vzpříčil balík. A tak Josef Valčík vyskočil o něco později.

Výstava v Národním památníku hrdinů heydrichiády detailně popisuje celou operaci. Dozvíte se v ní, kde se parašutisté skrývali na Bohdanečsku, s jakou výstrojí a výzbrojí parašutisté přistáli a kdo všechno jim z Čechů při jejich misi pomáhal. „Je to velmi působivá detailně informující výstava. Člověk se do ní začte jedním dechem,“ hodnotil návštěvník Patrik výstavu Operace Silver A. 

Video
délka: 00:48

Zjistěte více o Operaci Silver A Eva Fornálová

Celá operace končí pro všechny tři nešťastně. Josef Valčík padl v kostele sv. Cyrila a Metoděje, velitel Alfred Bartoš se zase zastřelil před zatčením Němci. Mezitím Jiří Potůček zůstával naživu. „Lidé nám pomáhající zatčeni. Fred nezvěstný. Lidé nedůvěřiví, nemožno navázat styky. Zůstal jsem sám,“ uvedl v posledním telegramu z Libuše.

Smutný konec

Jiří Potůček zůstal v červnu 1942 úplně sám. Po posledním odvysílání zprávy se vydal na samotu do rodinného domu Burdychových. Tam si pro něj přijelo gestapo. Jemu se však povedlo prostřílet se a utéct.

Několik dní se mu dařilo unikat. Na sobě měl jen košili, krátké kalhoty a na nohou neměl ani boty. Nakonec jej ale 2. července našli. Vyčerpáním usnul v lese. Protektorátní četník, který jej objevil, ukončil jeho život střelou do hlavy. Detailní informace o posledních dnech životů výsadkářů zjistíte na výstavě.

Kdy? Do 31. března
Kde? Národní památník hrdinů heydrichiády v Praze, Resslova 9a, Praha 2
Vstupné? žádné

Malá ochutnávka z výstavy:

Fotogalerie
24 fotografií