Za dávných časů kněžna Libuše věštila z proudící Vltavy, na kterou se dívala shora vyšehradské skály. Jednou měla ale zlé vidění toho, že brzy přijde doba, která zachvátí zemi hladem a bídou. Proto se ihned rozhodla, že nashromáždí co nejvíce zlata, které ukryje na horší časy.

„Nechala vyhledat místa bohatá na zlatou rudu a tam začala těžit. V hledání jí pomáhala i zlatá žabka – na kterou stranu skákala, tam bylo zlato. Vytěženou rudu pak kněžna schovala v tajné skrýši ve vyšehradské skále,“ popisuje v knize 77 pražských legend Alena Ježková.

Pokud chcete poklad najít, nesmíte se ohlédnout

Poté, co se Libuše provdala za Přemysla, zlatý poklad s ním sdílela a ukázala mu místo, kde se nachází. Jelikož o něm věděli pouze oni dva, po jejich smrti nikdo netušil, kde tajná skrýš může být. A nikdo to neví dodnes.

Jelikož se ale jednou za rok, a to na Velký pátek, otevírají skály s poklady, může někdo odvážný dané zlato, které tu kněžna ukryla, najít a vyzvednout. Existuje ale jediné pravidlo, kterého se musí odvážlivec držet – nesmí se za žádnou cenu ohlédnout – nehledě na to, co se děje.

„Jednou se o to prý pokusil nějaký vesničan. Na Velký pátek uviděl otevřený vchod ve vyšehradské skále, a tak neváhal a vešel do temné chodby. Jak kráčel, ozývaly se za ním strašidelné hlasy a výkřiky, on se ale neohlédl,“ vysvětlila spisovatelka.

Po chvíli přišel do síně, kde všude kolem byly zářící hromady zlata. V tom zaslechl úprosné volání svého bratra a ohlédl se. Najednou se ozvala rána a svět zčernal. Když se muž vzpamatoval, ležel na trávě před vyšehradskou skálou a po otvoru už nebylo ani památky.

Podívejte se, jak vypadá vyšehradská skála, uvnitř které se nachází poklad:

Fotogalerie
4 fotografie

Podívejte se i na další tajemné místo. Podle legendy v pražských Letňanech vyvíjeli během 2. světové války UFO:

Video
délka: 06:04.56

Tajemná místa: UFO v pražských Letňanech? Zkoušeli ho tu nacisti! Jiří Vítek