Radnice Prahy 3 pořádá na svatého Martina slavnosti, kde můžete ochutnat víno i pečenou husu, každý rok. Letos se akce konala již po šesté. Zahájil ji 11. 11. v 11:11 hodin farář Jan Houkal.

Pro účastníky bylo připraveno několik stánků, a to nejen s vínem a husou, ale také s hamburgery, palačinkami, sýrovými pokrmy nebo husími paštikami a klobásami.

Pokud měli lidé chuť na husu s houskovým a karlovarským knedlíkem a červeným zelím, museli zaplatit 155 korun. Vína se pak pohybovala od 20 korun za deci výše.

Husa byla dobrá, i knedlík, akorát to zelí mi moc nechutnalo. Na můj vkus bylo trochu rozvařené a jinak okořeněné, ale to je možná tím, že jsem zvyklý na to, co děláme doma,“ sdělil Jan, který se rozhodl přijít na slavnosti speciálně kvůli huse a vínu.

Sklenka vína proti zimě

I přesto, že venku není teplo, panovala se sklenkou vína na slavnostech veselá atmosféra. Někteří lidé ochutnávali vína od několika různých vinařů, aby ohodnotili to nejlepší. Jiní si zase rovnou koupili celou láhev toho, co mají nejraději.

My pijeme spíš klasická vína než mladá. Občas ale taky nějaké nové ochutnáme. Na svatomartinské slavnosti chodíme každoročně a máme to tu rády. Jediné, co nás mrzí, je, že každý rok je tu méně a méně stánků. Jinak si ale akci užíváme, i přesto, že není zrovna ideální počasí. Se skleničkou vína to jde hned lépe,“ uvedly s úsměvem paní Marcela s dcerou Marcelou.

Milovníci vína mohli ochutnat nápoje až od 20 vinařů.
Milovníci vína mohli ochutnat nápoje až od 20 vinařů.
Autor: Michaela Lišková

Dalším bodem programu oslav na Jiřáku byl příjezd samotného svatého Martina na bílém koni. Ten bohužel nedovezl sníh, ale jenom déšť. Udatný rytíř přijel ve své plné zbroji na bílém hřebci. Návštěvníci příjezd Martina ocenili jak potleskem, tak fotografováním a velikým obdivem.

Proč je s Martinem spojená husa?

Celou akci pak uvedla také starostka Prahy 3 Vladislava Hujová (TOP 09). „Doufám, že si to tu zatím užíváte, že jste ochutnali husu s knedlíkem i víno. Chtěla bych připomenout, že dnes není pouze den svatého Martina, ale také den válečných veteránů. Proto jsem dnes také navštívila horu Vítkov. A chtěla bych vám všem připomenout, abychom nevzpomenuli jen na Martina a veselé hody, ale i na vysloužilé vojáky,“ pronesla k lidem na náměstí.

Starostka následně předala slovo knězi Janu Houkalovi, aby posluchačům přiblížil pověst a život svatého Martina. „Legenda praví, že svatý Martin se narodil římskému důstojníkovi. Zhruba v 15 letech se připojil k vojsku. Jedné chladné noci jel na koni a potkal promrzlého žebráka, neváhal a rozsekl svůj plášť na půlku, aby mu jej věnoval,“ vyprávěl Houkal legendu.

Po této události se nechal Martin pokřtít, později se stal knězem a církev dokonce chtěla, aby přijal post biskupa. Martin byl ale skromný a nechtěl, proto se schovával všude možně, aby se tomu vyhnul.

Jednou se dokonce ukryl do chlívku s husami, a ty ho údajně prozradily svým kejháním. Díky tomu je až dodnes se svátkem svatého Martina spojena právě husa,“ uzavřel kněz.

Video
délka: 01:30.55

Cimbálová hudba se rozezněla po celém náměstí. Někteří lidé dokonce tancovali. Michaela Lišková

Po vyprávění legendy se náměstím Jiřího z Poděbrad rozezněla cimbálová hudba Michala Horsáka. Tu ocenili jak staří, tak mladí. A to nehledě na to, že po celou dobu koncertu pršelo.

Dokonce i jedna ze starších fanynek čekala na cimbál celou dobu a pak si při muzice konečně vesele zatancovala.

Podívejte se, jak svatý Martin přiklusal na bílém koni:

Video
délka: 00:30.04

Svatý Martin dorazil konečně na náměstí Jiřího z Poděbrad. Lidé ho zdravili i fotografovali. Michaela Lišková