Zanedbanou budovu určenou k demolici získala vysočanská radnice v roce 2017 směnou za pozemky na Krocínce. Soukromý vlastník, firma Prosek 2, na místě plánoval postavit bytový dům. Proti záměru se tehdy postavili místní obyvatelé, kdy petici za záchranu hostince podepsalo podle iniciativy ProProsek přes 2000 lidí. Podle vypsaného tendru z roku 2019 měly být náklady na rekonstrukci budovy maximálně 50 milionů korun. Kvůli nevyhovující statice budovy však bylo nutné její část zbourat a většinu budovy podle původní podoby opětovně postavit.

Chvíli pošta, chvíli kino

„Podoba budovy, která je jednou z ikon staroprosecké návsi, se v průběhu času měnila a s tím, jak se měnili vlastníci budovy, tak se měnila i její funkce. Chvíli to byla pošta, chvíli to bylo kino. Také to ale bylo komunitní centrum a právě k tomu se architekt ve svém návrhu vracel. Akcentoval proto funkci místa jako prostoru pro setkávání. Vize byla a je taková, že kromě toho, že to bude hostinec, tak to bude i místo pro kulturu,“ řekl starosta Prahy 9.

Architekt interiéru Jan Bouček proto navrhl hlavní sál tak, aby bylo možné z restauračního provozu snadno vytvořit hlediště nebo taneční parket. Podle místostarosty Prahy 9 Adama Vážanského (ODS) by se v budoucnu mohly v prostorách hostince konat koncerty, tancovačky a v případě, že by to restaurační provoz umožňoval, tak i divadelní představení. Místa k sezení nabídne i ochoz po obou stranách sálu, který by měl rovněž zlepšit akustiku v sále. Ve vnitřních prostorách by se podle návrhů měly propojovat tradiční prvky s těmi moderními. Vnější podobu objektu navrhl Ivan Drobný podle původní předlohy.

Hledá se provozovatel - zn: V září otevíráme

Radnice nyní provozovatele hostince U Brabců hledá. Podle Portlíka by ale Praha 9 chtěla, aby se prostory pro hosty otevřely v září, a to nejlépe při příležitosti Svatováclavské pouti.

Starý Prosek je soubor budov původně vesnického charakteru s dominantou kostela svatého Václava, přilehlou farou a hřbitovem s barokní zvonicí. Budova hostince byla postavená v roce 1837 a do listopadu 1960 patřila Václavu a Aloisii Brabcovým. V prosinci 1960 budova přešla do vlastnictví státu. Od druhé poloviny 80. let 20. století sloužila jako sklad společnosti Barvy a laky.

Video
délka: 00:42.64
Video se připravuje ...

Málokoho by napadlo, že zrovna přes sídliště Střížkov a Prosek, které vznikaly až ve 2. polovině 20. století, vedlo nejstarší nadzemní vedení vysokého napětí v Praze. David Zima

Fotogalerie
13 fotografií