Hrad za dobu působení Miloše Zemana čelí kritice, že uzavřel předtím volně přístupné prostory a u vchodů zavedl bezpečnostní kontroly. Kromě Jeleního příkopu se lidé letos nedostali ani do Jižních zahrad. Úředníci uzavírky zdůvodňují náročnými opravami, bezpečnostní kontroly byly podle prezidentské kanceláře zavedeny na žádost policie.

V dolní části příkopu si návštěvníci budou moci prohlédnout informační panely o historii rokle pod Pražským hradem i výsledky současných prací, v horní části nově opravený prostor Medvědária. Medvědinec nechal vybudovat prezident Tomáš Garrigue Masaryk pro medvědy, které dostal darem od legionářů z Ruska. Zanikl začátkem 60. let. Dolní a Horní Jelení příkop jsou od roku 2002 propojeny cihlovým tunelem pro pěší valem Prašného mostu podle projektu Josefa Pleskota.

„Návštěvníci budou mít ve dvou podzimních termínech unikátní příležitost prohlédnout si průběh a výsledky rozsáhlých rekonstrukčních prací,“ uvedla prezidentská kancelář v pozvánce. Do Jeleního příkopu mohou lidé vstoupit branou od Klárova, prohlídková trasa bude končit v ulici U Brusnice.

Jelení příkop

Jelení příkop je rokle pod Pražským hradem. Má rozlohu přes osm hektarů a jméno má podle toho, že v dobách Rudolfa II. se v něm chovala lovná zvěř. Rozkládá se podél potoka Brusnice od ulice U Brusnice k velké zatáčce Chotkovy estakády. Za komunismu tam lidé stejně jako do dalších prostor Pražského hradu nesměli, otevřel se až éry za porevolučního prezidenta Václava Havla.

V roce 2017 byly některé vstupy do dolní části příkopu uzavřeny s poukazem na bezpečnostní opatření. Následující rok Hrad oznámil, že dolní část Jeleního příkopu se uzavře kvůli rekonstrukci, která měla trvat deset měsíců. Ani letos se ale příkop kvůli pokračujícím pracím veřejnosti neotevřel.

Fotogalerie
4 fotografie