Léta slávy i úpadku za sebou mají bývalé městské lázně. Dokonce je měl v roce 1907 navštívit i císař František Josef I. Jenomže jak léta plynula, účel budovy se porůznu proměňoval, až v roce 2004 podnik, který byl jednu dobu gay klubem, travesti show i nevěstincem, přivítal poslední návštěvníky. Od té doby budova původně z roku 1901 pustne.

Rýsuje se nový osud?

„Objekt už dlouho neslouží svému účelu a chátrá. Padaly myšlenky zřídit zde bytové jednotky, kanceláře či rehabilitační centrum, ale na to městská část nemá finanční prostředky,“ uvedl radní Prahy 3 pro investice Jan Materna (TOP 09/STAN). Městská část, která má budovu ve správě, se přesto odhodlala neutěšený stav změnit, a to konkrétně pronájmem budovy. Ten bude uskutečněn na základě výběrového řízení.

Hodnotícím kritériem nebude pouze cena,“ upozorňuje starosta Jiří Ptáček (TOP 09), „ale především to, s jakým záměrem potenciální zájemce přijde, a jak moc to bude přínosné pro okolí.“ V úvahu připadá smlouva na maximální dobu trvání 25 let, přičemž veškeré investice, včetně náročných a nákladných přestaveb a rekonstrukcí, by nájemce musel hradit ze svého.

Budova městských lázní na Žižkově zažila už lepší časy.
Budova městských lázní na Žižkově zažila už lepší časy.
Autor: Robert Klejch

Výběrové řízení na nového provozovatele bude dvoukolové, přičemž se bude zohledňovat jak záměr budoucího účelu, tak i cena nájmu. Klíčová také bude navrhovaná investice a vize budoucí rekonstrukce. Ještě v lednu starosta po zhlédnutí stavu lázní hovořil o částce pohybující se minimálně kolem 100 milionů korun. Ve dnech 17., 24. a 31. října si pak budou moci eventuální zájemci přijít budovu prohlédnout na vlastní oči. Nabídky lze na radnici podávat do 11. listopadu tohoto roku.

Fotogalerie
69 fotografií