O Slovanskou epopej je veliký zájem. V minulosti o výpůjčku žádalo USA, Jižní Korea nebo Čína. Naposledy byla v Japonsku, odkud se vrátila neporušena a vidělo ji přes šest set šedesát dva tisíc diváků. „Epopej zkontrolovali japonští experti i tým našich restaurátorů,“ řekla Vrchotová.

„Plátna jsou uložena v depozitáři. Expozice bude v Obecním domě příští rok. Přesná data oznámíme včas. O jiných destinacích zatím nejednáme,“ uvedla vedoucí PR GHM Michaela Vrchotová.

Mucha maloval 18 let 

Cyklus maloval Mucha na zámku Zbiroh od roku 1910 celkem 18 let. Tvoří jej 20 velkoplošných obrazů inspirovaných slovanskou mytologií a dějinami českého národa. Epopej byla až do roku 2011 vystavena na zámku v Moravském Krumlově. Od roku 2010 je zařazena na seznam kulturních památek.

Obrazy vlastní Praha, které je Mucha daroval. Jeho podmínkou bylo, aby město vystavělo na své náklady vhodnou budovu pro jejich vystavení. Současné vedení města plánuje její stavbu na Těšnově, konkrétní kroky směřující k výstavbě zatím neudělalo.

Nesouhlasili s přemístěním

Přemístění díla do Prahy vyvolalo nesouhlasné reakce nejen v Moravském Krumlově a na jihu Moravy, ale soudní cestou se mu snažil zabránit i malířův příbuzný John Mucha, který požadoval trvalé umístění v nové galerii.

VIDEO: Zjistěte o Slovanské epopeji více v rozhovoru s Tomášem Třetinou, starostou Moravského Krumlova.