Do domu v Papírenské ulici, který podle katastru nemovitostí patří řetězci diskontních potravin, neoprávněně vnikla ve středu skupina lidí. Ti dům odmítají opustit. „Oznámení na linku 158, kdy do budovy pronikli lidé, kteří nemají tam být, jsme obdrželi v ranních hodinách,“ sdělil Blesku policejní mluvčí Richard Hrdina.
Chaos kolem izraelské vlajky na radnici Prahy 1: Aktivisté ji nahradili palestinskou! Vydávali se i za …

Policisté z toho důvodu na místo povolali několik jednotek. Mimo jiné speciální pořádkovou jednotku, vyjednavače i zásahovou jednotku. „V současné chvíli probíhá vyjednávání se squattery i s majitelem. Řešíme, aby situace neeskalovala, a aby osoby budovu, do které vnikly protiprávně, opustily,“ upřesnil krátce po středečním poledni mluvčí.
V odpoledních hodinách už měli policisté jasno v tom, že slušně se squattery domluvit nebude možné. „Několikahodinové vyjednávání se squattery nebylo úspěšné. Policejní zákrok nicméně z bezpečnostních důvodů není možné nyní uskutečnit,“ sdělil Hrdina s tím, že další postup policie nelze z taktických důvodů sdělit.
Squatteři obsadili budovu v Papírenské ulici v Bubenči. (28. květen 2025) Aktu.cz
Hrozba vězení
„Případ byl kvalifikován jako trestný čin nedovoleného zásahu do práv k domu, bytu či nebytovému prostoru, za což hrozí až 2 roky vězení. Osoby proto po ukončení akce budou zadrženy a předvedeny na policejní služebnu,“ doplnil. O den později mluvčí uvedl, že squatteři dům nadále „okupují” a odmítají slézt. Což jim ve výsledku může ještě přitížit.
Squatting je u nás považován za nelegální a může být trestným činem, za nějž pak lze „obsadit“ vězeňskou celu právě i na dva roky. Ačkoliv český právní řád neobsahuje přímo pojem squatting, jednání spojené s obsazením a užíváním cizí nemovitosti bez souhlasu vlastníka spadá pod různé skutkové podstaty trestního zákoníku.
Třeba za neoprávněný zásah do práva k domu, bytu nebo k nebytovému prostoru podle § 208 trestního zákoníku hrozí odnětí svobody až na dva roky nebo peněžitý trest. Dále se vetřelci do cizí nemovitosti mohou dopustit přestupků poškození cizí věci či neoprávněného užívání cizího majetku, za něž lze uložit pokutu.
Jak se squattuje v Praze
V metropoli už se několik významných případů squattingu odehrálo. Za nejzásadnější se dají považovat tři. Obsazení polorozpadlé usedlosti Ladronka na Praze 6 (1993 až 2000), dnes už zrekonstruovaného volnočasového centra. Dále obývání prvorepublikové vily Milada v pražské Libni (1998 až 2009, s pozdějšími incidenty), jejíž osud je stále ve hvězdách. Nebo proslulý vpád do tzv. Autonomního sociálního centra Klinika v Jeseniově ulici na Žižkově (2014 až 2019).