Vše vyšlo najevo počátkem května roku 2022. Tehdy k ženě, která bydlí v domě v Praze 16, přišli pracovníci Úřadu městské části Praha 16, kteří ji prověřovali kvůli jiné věci. Před domem je ale překvapil hororový nález – spatřili tam torzo štěněte v igelitové tašce a všimli si také, že na dvorku žije množství psů v klecích. Mašinérie se tak dala do pohybu a konečně byly odhaleny hrůzné činy, které žena páchala do té doby bez povšimnutí – celých deset let!

Video
Video se připravuje ...

Otřesné týrání psů v Praze 16. Policie ČR

Když si žena chov založila, bylo jí 28 let. Měla živnost na chov, výcvik i prodej psů, to, co pejskům prováděla, je ale jen pro silné žaludky. „Desítky pejsků chovala v nevyhovujících a trýznivých podmínkách, a to jak prostorových, tak zoohygienických. Zvířata chovala bez poskytnutí základní péče o chrup a srst, bez dostatečné hygieny, bez poskytnutí byť jen základní veterinární péče, např. v podobě chybějících očkování proti vzteklině. Vlivem těchto faktorů, kontaminovaným krmivem a nedostatečnou sanitací docházelo k vytvoření promořeného prostředí,“ popsal otřesné skutečnosti policejní mluvčí Jan Rybanský.

Všude byly výkaly i moč, v kontaminované vodě a krmivu pak vznikaly bakterie plísní. Ty nebohým pejskům napadaly vnitřní orgány a působily jim pneumonii i další nemoci. Hyena přitom pejsky ani nevodila k veterináři. „Mezi další faktory naprosto nevhodné pro chov patřily stísněné prostory, ve kterých majitelka nebohá zvířata zdržovala. Vlivem nich docházelo ve frustrovaných smečkách k potyčkám a zraněním, na jejichž následky poté psi umírali,“ popsal mluvčí.

To ale zdaleka nebylo vše. Lidská zrůda totiž na pejsky také útočila! „Házela s nimi o zem a kopala do nich. Vzniklá zranění však nijak neřešila. Psy mimo jiné polévala studenou vodou, až se klepali strachy a zimou. Vlivem výše uvedených nevyhovujících faktorů došlo k úmrtí neurčitého počtu, nejméně však deseti psů,“ uvedl Rybanský.

Nejhorší případ

Popsal také jeden z nejhorších případů: Čtyřleté fence dlouhosrsté čivavy žena pomocí gumičky přichytila ocas k břichu – chtěla tak pomoci možnému spáření hárající feny s ostatními psy. Fence tím ale způsobila nesnesitelně krutou bolest. Gumička ji totiž rozřízla břicho a vážně poranila vnitřní orgány. Ženu to nechalo chladnou, zranění nijak neřešila a fenka nakonec zemřela. Ještě předtím ale porodila štěňátka, která „chovatelka“ hned prodala.

Žena navíc také lhala – štěňata prezentovala a prodávala jako čistokrevná, přičemž novým majitelům dodávala falešný průkaz původu i očkovací průkaz. „Zájemcům uváděla, že jsou vhodná do chovu, přičemž jí šlo především o zvýšení prodejní ceny, ač se o čistokrevná, chovná a papírová štěňata rozhodně nejednalo,“ dodal mluvčí s tím, že jde o výjimečný případ.

V březnu loňského roku byla hyena obžalovaná z trestných činů týrání zvířat a chov zvířat v nevhodných podmínkách, ve vězení může skončit na osm let.

Fotogalerie
10 fotografií