Obžaloba tvrdí, že soudce Elischer bral úplatky od vietnamské komunity, která chtěla ovlivnit rozhodování v některých odvolacích řízeních o drogové kriminalitě. Pražský městský soud ho za to v listopadu 2021 nepravomocně potrestal devíti lety vězení.

Podle obžaloby soudce Elischer od roku 2013 dlouhodobě vycházel vstříc požadavkům svého přítele Nguyena Quoc H. a v neveřejných rejstřících pro něj lustroval pachatele z řad Vietnamců. V několika případech pak stíhaným Vietnamcům podle státního zástupce Vladimíra Pazourka zmírnil za úplatek trest za drogovou kriminalitu, v jedné kauze údajně naopak tresty zvýšil ze msty, protože obžalovaní nepřistoupili na nabídku jeho „služeb“.

Elischer v minulosti odmítl, že by jeho práci ovlivnily peníze nebo jakýkoliv člověk. Připustil, že Ngueynovi Quoc H. skutečně obstarával informace, nicméně podotkl, že v mnoha případech to byly informace veřejné. Stejně tak přiznal, že za jednoho z obžalovaných sám zpracoval dodatek k odvolání. Vyzdvihl ale, že prověrka všech jeho spisů, kterou nařídil předseda vrchního soudu, nezjistila nic mimořádného.

Nový proces

Proti verdiktu se odvolal státní zástupce i Elischer, který nesouhlasil se svou vinou ani s uloženým trestem. Vrchní soud v Olomouci loni rozsudek zrušil a případ vrátil městskému soudu. Web Česká justice loni v dubnu uvedl, že odvolací senát v odůvodnění mimo jiné vyslovil kritiku na adresu rozhodování prvoinstančního soudu. Podle dosavadního plánu se měl městský soud případem začít zabývat začátkem února.

 

Opětovné projednání případu před pražským městským soudem provází změna složení soudního senátu. Jeden z přísedících podle serveru nemohl funkci ze zdravotních důvodů nadále vykonávat, a protože při hlavním líčení nebyl přítomen náhradník, obeslala předsedkyně senátu účastníky s dotazem, zda budou souhlasit s přečtením podstatných částí protokolu o hlavním líčení.

V závěru minulého týdne Elischer i právní zástupkyně dalšího z obžalovaných soudu sdělili, že takový souhlas neudělují, uvádí Česká justice. Primárním důvodem podle nich není změna ve složení senátu, ale komplikovaná procesní situace, která nastala po rozhodnutí odvolacího soudu.

Fotogalerie
7 fotografií