Podviný telefonát uskutečnil muž v polovině prosince. Hned poté, co telefonicky nahlásil bombu v budově Vrchního soudu na náměstí Hrdinů v Praze 4, policisté celý dům evakuovali, šlo o více než 450 lidí. „Zajistili bezpečný perimetr kolem budovy, následně na místo přijeli pyrotechnici, psovod se svým čtyřnohým parťákem a společně provedli důkladnou prohlídku celého objektu, při které žádný nástražný výbušný systém nebyl nalezen,“ popsal policejní mluvčí Richard Hrdina.

Případem se hned začali zabývat kriminalisté, kteří rychle zjistili, z jakého mobilu a kterého čísla se volalo. „Až důkladné rozpracování celého případu je dovedlo k samotnému strůjci poplachu. Tím byl odsouzený vězeň, který se snažil vyhnout odvolacímu soudu a myslel si, že pokud neproběhne, tak ho pustí na svobodu,“ uvedl mluvčí.

Jak celou akci provedl? Z vězení zavolal svému známému, který přes dalšího muže obstaral mobilní telefon. „Přiložením obou zařízení k sobě tak umožnili odsouzenému pronést větu ,Máte tam bombu, típni to!', která směřovala přímo na vytočenou linku do budovy soudu. Dovětek ,típni to' přitom byl domluveným signálem pro ukončení hovoru,“ popsal celou anabázi Hrdina. 

Vězeň se ale přepočítal - soudce totiž pohotově posunul líčení jen o pár hodin, takže soud ještě týž den proběhl a odsouzený se svému trestu nevyhnul. Navíc mu přibylo podezření ze spáchání dalšího trestného činu. „Kriminalisté obvinili celkem tři muže ve věku třicet, šestatřicet a sedmatřicet let z trestného činu šíření poplašné zprávy a v případě odsouzení mohou strávit za mřížemi až pět let,“ zakončil Hrdina.